Fyzikálne princípy stropného chladenia
Téma princípov stropného chladenia sa ideálne prezentuje v katedrále. Poslucháči na vlastnej koži zažívajú reálny, prirodzený chladivý pocit. A majú zrejme tendenciu pohodovejšie vnímať výklad. A snáď aj podvedome lepšie precítiť obsah a podstatu – zážitkové vzdelávanie sa to volá. Samozrejme, gotickí stavitelia neskrúcali meandre chladiacich roštov z flexirúrok a nemontovali ich do klenieb katedrál. Chladivý chrámový pocit je ale nepochybne nezabudnuteľný a nespochybniteľne citeľný. Čítajte, ako fungujú fyzikálne princípy stropného chladenia v interiéroch obytných budov. A zistíte, že fyzika bude fungovať aj u vás doma, síce inak ako v chráme, ale s podobnými výsledkami.
Podlahovka naopak
Jeden z pomerne trefných spôsobov popisu stropného chladenia je „podlahovka naopak.“ Každý má akú-takú predstavu o tom, ako funguje podlahovka. Nuž a keď to celé obrátime – aj topograficky, aj z pohľadu využitia, dostaneme stropné chladenie. Nainštalované nie v podlahe, ale v konštrukcii stropu. Nekúri ako podlahovka, ale chladí. S podlahovým vykurovaním má spoločné ale omnoho viac. Komponenty systému – od rúrok, spojok až po reguláciu sú totožné pre oba spôsoby využitia. To, čo dokáže plošne sálavo kúriť, dokáže aj plošne sálavo chladiť. Ak teda plošný systém raz nainštalujete, môžete ho využívať ako „dva v jednom“. Okrem toho sú okrem ekonomických nezaplatiteľné aj zdravotné benefity.
Stropné chladenie nevíri, ale sála
Princíp plošného chladenia nie je prievanový, nárazový, ale mierny, sálavý. Ten je pre ľudí podstatne prirodzenejší a pocitovo príjemnejší ako prúdiaci chladný vzduch. Systém nevíri to, čo dýchame ako klasické vetranie, ventilátory či klimatizácia. Cirkulujúca chladiaca kvapalina v rúrkovom plošnom rošte v strope ochladzuje stropnú konštrukciu. Strop s teplotou 15 – 19 °C postupne cez steny ochladzuje podlahu, predmety, ľudí a aj vzduch miestnosti. Jemne, nenárazovo, bez prievanu a vírenia prachu a nečistôt. Výsledkom je komfortný, príjemný pocit a celková rovnomerná tepelná pohoda interiéru. Pridanou hodnotou je zdravotná nezávadnosť tohto systému chladenia obytných priestorov.
Fyzikálne limity
- chladiaci výkon je určený rozdielom medzi teplotou priestoru a priemernou teplotou povrchu stropu
- vplyv na chladiaci výkon má viacero faktorov
- podstatné sú skladba konštrukcie stropu, stien a rozostupy rúrok v chladiacom rošte
- aj najkomfortnejšie chladený vzduch potrebuje „prevetrať“
- k stropnému chladeniu je ideálne riadené vetranie rekuperáciou
- stropné chladenie nie je vhodné do kúpeľní
Vedeli ste, že…… vnímanie tepelnej pohody v interiéri je u každého človeka individuálne? Bez ohľadu na mieru subjektivity sa stropné chladenie najviac blíži ideálu prirodzeného tepelného prostredia. Takého, ktoré ľuďom nevadí a cítia sa v ňom príjemne.
Stropné chladenie je iné…
… ako akékoľvek konvenčné spôsoby chladenia interiéru. Preukázateľne pozitívne vplýva na pohodové vnímanie tepelnej pohody v interiéri. Okrem toho zvyšuje komfort dýchania a tým pádom aj bývania. Zabezpečuje pre ľudí najprirodzenejší a najpríjemnejší spôsob chladenia vzduchu v interiéri. Okrem komfortných a zdravotných má aj ekologické a ekonomické benefity. Ale aj estetické, akýkoľvek variant stropného chladiaceho systému je neviditeľný a nehlučný. Stropné chladenie funguje na fyzikálnych princípoch zdieľania tepla či chladu veľkoplošnou aktívnou plochou. Výsledkom je teplotne a aj komfortne ideálne prostredie v obytných priestoroch aj v letných horúčavách v časoch globálneho otepľovania.