Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Cena stropného chladenia?

Cena stropného chladenia?2023-09-10T23:59:49+02:00

Systém stropného chladenia niečo stojí. Treba rátať s investíciou niekoľko tisíc €. Podľa zvoleného systému chladenia, plochy stropov, spôsobu inštalácie a spôsobu distribúcie a hladenia vody. Zdravotné a komfortné benefity sú nevyčísliteľné.

Ceny treba vždy vnímať orientačne. Ovplyvňuje ich totiž viacero faktorov, určujúcich podmienok a vplyvov. A treba porovnávať porovnateľné. Výška počiatočnej investície nie je v priamej úmere s prevádzkovými nákladmi. Aj keď výkon všetkých variantov systémov stropného chladenia je porovnateľný, rozdiely sú v efektivite a flexibilite. Samozrejme aj riešenie s výhodnejšou cenou – v porovnaní s ďalšími možnými – je vždy funkčné a kvalitné riešenie stropného chladenia. Systém s 10 ročnou zárukou na rúrky a spojovacie prvky proste musí fungovať dlhodobo v akejkoľvek cenovej relácii.

Čo ovplyvňuje cenu stropného chladenia?

V prvom rade strop samotný. Konštrukcia a materiál stropu určujú spôsob inštalácie konkrétneho systému chladenia. Mokré systémy montáže sú neaplikovateľné na suchých konštrukciách. Chladiaci systém nemôžete aplikovať do monolitu stropu, ak nemáte betónový strop. Čo konkrétny typ konštrukcie stropu, to konkrétny typ chladiaceho systému a jeho inštalácie.

Tiež je to spôsob, systém distribúcie a chladenia vody. Môžete mať kohútik na chodbe vašej bytovky a viac vás nemusí zaujímať. V nových bytovkách so systémami centrálnej výroby chladiacej vody ju máte privedenú až k bytu a jednoducho sa pripojíte. Alebo musíte investovať do chillera. Ak bývate v dome, môžete cirkuláciu a chladenie vody riešiť čerpadlom, tepelným čerpadlom, sústavou dvoch studní, výmenníkom. Možností je viacero, variantov investícií ešte viac.

Čo ovplyvňuje cenu stropného chladenia?

Aké sú prevádzkové náklady

Sústavu chladiacich rúrok nainštalujú na strop zruční majstri pomerne rýchlo. Dôležitá je však aj prípravná fáza, nevyhnutná už v štádiu projektu stavby či rekonštrukcie. Aby bolo chladiaci rošt inštalovaný na stropoch kam pripojiť a aby bola voda v ňom cirkulujúca aj regulovateľne chladená. Zmyslom a výhodou stropného chladenia by okrem komfortu a zdravotnej nezávadnosti mala byť aj jeho ekonomická výhodnosť. Nákladová i prevádzková. Koľko teda stojí stropné chladenie? Prevádzkové náklady v dome do 200 m2 sú okolo 50-100 € ročne alebo aj menej. V závislosti od zvoleného zdroja chladenia. Teda zásadne menej ako náklady na klasickú klimatizáciu.

Aké sú prevádzkové náklady

Čo musím splniť, aby mohol byť môj byt/dom stropne chladený?

V prvom rade je potrebné mať stropy s takou konštrukciou, ktorá unesie stropné chladenie. Nie z pohľadu hmotnosti, ale z pohľadu vhodnosti konkrétneho systému ku konkrétnemu stropu. Druhou podmienkou je príprava vhodného systému cirkulácie a chladenia vody.

V každom prípade stropné chladenie musí byť súčasťou projektu stavby alebo rekonštrukcie domu či bytu. Celková cena závisí od spôsobu realizácie a stavebnej náročnosti systému stropného chladenia. Odborníci samozrejme poradia s výberom najvhodnejšieho systému.

optimálna vlhkosť v dome

Modelové príklady a ich ceny

Variant 1: Bytovka sa plánuje a projektuje

Tu nemáte možnosť zasahovať do spôsobu realizácie stropného chladenia. Ak investor bytovky ponúka takúto možnosť, budete kupovať byt s hotovým stropným chladením. Vysoko pravdepodobne bude chladiaci rošt integrovaný do betónovej konštrukcie stropu. Systém distribúcie a chladenia vody bude v bytovke centrálny.

Variant 2: Byt je hotový a s prípravou

Ak ide o novú bytovku, investor môže zvoliť spôsob pripraveného stropného chladenia. Systém v byte nie je inštalovaný, k dispozícii je ale prípojka, ktorou sa viete pripojiť na centrálny systém chladenia a distribúcie vody. V takomto prípade je vhodný spôsob montáže chladiaceho systému pod omietku stropu. Približná cena: 60-80 € za m2. Ak sa rozhodnete pre suchý spôsob inštalácie pomocou sadrokartónových komponentov, bude vás stropné chladenie stáť 150-180 € za m2.

Variant 3: Holobyt, nový byt, bez prípravy

K dispozícii sú možnosti montáže ako vo variante 2. Bude ale treba investovať do prívodu vody, systému jej distribúcie a chladenia. V bytoch je najvhodnejší chiller.

Stropné chladenie v dome

Samotné systémy rúrkových roštov stropného chladenia a spôsoby montáže v bytoch a domoch sú prakticky totožné. Rozdiely sú v ploche stropov a výbere systému distribúcie a chladenia vody. V domoch sa najčastejšie na distribúciu a chladenie využívajú tepelné čerpadlá, chillery, výmenníky, systém dvoch studní alebo chladenie spodnou vodou.

Presnú kalkuláciu stropného chladenia k Vášmu bývaniu môžete získať zadarmo. Stačí vyplniť náš formulár.

Výhody stropného chladenia

Pokrokový systém chladenia má tichý chod a je úplne neviditeľný. Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.

Vysoké teploty chladiacej vody umožňujú použitie aj OZE. Vyrobiť teplejšiu chladiacu vodu je navyše lacnejšie a efektívnejšie.

Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu.

Systém stropného chladenia si nevyžaduje údržbu, montáž je rýchla a pre našich certifikovaných realizátorov jednoduchá.

Rozlúčte sa s prechladnutím a seknutými krížmi. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako klimatizáciu.