Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Stropné vykurovanie

Stropné vykurovanie2023-09-11T00:00:13+02:00

Ak sa stropné chladenie niečím inšpirovalo, tak podlahovým kúrením. Ak sa dá plošne cez strop chladiť, prečo nie aj kúriť? Zvládne jeden stropný systém obe situácie? Samozrejme, jedna investícia s dvojitým úžitkom a vynikajúcou účinnosťou je k dispozícii.

Podlahové či stropné vykurovanie?

Oba spôsoby jednoznačne patria medzi najkomfortnejšie systémy zabezpečovania tepla v obytných priestoroch. Aj z pohľadu zdravotnej nezávadnosti. Ale ide aj o fyziku. Veľkoplošné systémy v porovnaní s inými poskytujú zásadne rovnomernejšie rozloženie teplôt v interiéri. To sa pozitívne zrkadlí aj v komforte, aj v prevádzkových nákladoch. Sálavé veľkoplošné systémy kúrenia nemajú prakticky konkurenciu. Neohrievajú vzduch, ale predmety, vrátane živých organizmov. Sálavé teplo neohrieva iba vzduch v blízkosti vykurovacieho telesa, ako pri tradičných systémoch kúrenia. Deje sa to sálavo, veľkoplošne a rozloženie teploty vo vykurovanej miestnosti je takmer rovnomerné. 

Podlahové či stropné vykurovanie?

Aké sú rozdiely medzi podlahovým a stropným vykurovaním?

Prečo sa ale podlahové kúrenie využíva viac než stropné? Keďže oba veľkoplošné systémy fungujú na rovnakom princípe, ide opäť najmä o komfort. Podlahovka dáva pocit teplých nôh, pri stropnom kúrení teplo sála zhora. Výhodou stropného kúrenia je však to, že nekúrite „do nábytku“. Väčšia plocha by mala mať logicky vyšší výkon. Ak vnímame šírenie tepla v interiéri laicky, teda: „teplo stúpa hore“, stropné kúrenie stráca zmysel. Je to ale inak. Teplo reálne nestúpa hore, ale šíri alebo vedie sa od zdroja tepla všetkými smermi do chladnejšieho prostredia či materiálu. Teplo sa šíri podobne ako žiarenie. Hore teda nestúpa teplo, ale len teplý vzduch, pretože je ľahší. Vo vykúrenej miestnosti je teplota stropu priemerne o jeden °C vyššia ako teplota vzduchu. Naopak, teplota podlahy je o stupeň nižšia ako teplota vzduchu.

Aké sú rozdiely medzi podlahovým a stropným vykurovaním?

Ako funguje stropné kúrenie?

Zohriatím vody v rúrkovom rošte na nábehovú teplotu sa za pár minút zohreje strop. Pod ním vznikne približne 20 centimetrová vrstva teplého vzduchu. Je ľahšia, neklesá a k stropu nepustí chladnejší vzduch. Strop nie je ochladzovaný a narastá aj sálavá zložka vykurovania. Postupne sú zohrievané steny, predmety, ľudia, zvieratá a vzduch. Ak je systém správne dimenzovaný a nastavený, reaguje na regulačný podnet pomerne rýchlo. Závisí to aj od materiálu stropu, ale reakcia je rýchla a energetická účinnosť prakticky nemá konkurenciu. Zásadným benefitom systému stropného vykurovania je jeho chladiaci potenciál. V lete sa dá prepnúť do podobne účinného chladiaceho módu.   

stropne chladenie do bytu

Dva účely v jednom systéme

Tie isté rúrky s kvapalinou, ten istý systém, podobný výkon a úspornosť prevádzky. „Dva v jednom“ v cene jednej investície. Stropný systém využiteľný na vykurovanie a chladenie sa jednoznačne vyplatí. Systémy podlahového, stropného a aj stenového vykurovania sa aj v slovenských domácnostiach postupne presadzujú. Z pohľadu efektivity nemá stropné vykurovanie REHAU konkurenta. Vyprodukuje podstatne viac tepla za menej peňazí než vykurovanie akýmikoľvek radiátormi či kúrenie pevným palivom.

stropne chladenie

Iný, vyšší komfort

Sálavý pocit tepla stropného kúrenia je iný, na aký sme zvyknutí. Princíp a fyzikálny spôsob tohto systému vykurovania je úplne prirodzený. Funguje tak, ako slnečné žiarenie. Rýchlo si takýto hrejivý pocit zamilujete. Benefitmi sú neviditeľnosť, zdravotná nezávadnosť, zanedbateľné až nulové nároky na údržbu. Náš systém stropného vykurovania je stavaný na náročné prevádzkové požiadavky a kritériá. Top systém si žiada top materiál. O tepelnú pohodu vo vašej domácnosti sa postarajú polyetylénové rúrky Rautherm Speed PE-Xa 10 x 1,1. Sú vybavené ochrannou vrstvou proti difúzii kyslíka. S hrúbkou 1 cm dokážu odolať teplotám v rozmedzí – 10 až + 90°C. Veľkorysá záruka na rúrkové a spojovacie komponenty je až 10 rokov. Počujete to ticho? To hreje stropné vykurovanie REHAU.

zdrave stropné chladenie

Výhody stropného chladenia

Pokrokový systém chladenia má tichý chod a je úplne neviditeľný. Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.

Vysoké teploty chladiacej vody umožňujú použitie aj OZE. Vyrobiť teplejšiu chladiacu vodu je navyše lacnejšie a efektívnejšie.

Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu.

Systém stropného chladenia si nevyžaduje údržbu, montáž je rýchla a pre našich certifikovaných realizátorov jednoduchá.

Rozlúčte sa s prechladnutím a seknutými krížmi. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako klimatizáciu.