Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Stropné chladenie do bytu

Stropné chladenie do bytu2023-09-10T23:59:45+02:00

Ak žijete v bytovom dome, určite súhlasíte, že horúce letné dni sú obzvlášť na vyšších poschodiach neznesiteľné. Pred teplom niet úniku. Bez vyzvania vstupuje do vašej domácnosti a treba sa mu nejako brániť. Dnes už vieme, že klimatizácia nie je najzdravšie riešenie chladenia obytných priestorov. Vírenie prachu, baktérií a vírusov a z toho plynúce zdravotné dôsledky nie sú to, čo doma potrebujeme. Klimatizácia síce nárazovo vženie do interiéru studený vzduch, ale popri tom narobí viac problémov ako osohu.

Alergické reakcie, bolesti svalov, zanietené oči, stuhnutá šija, nádcha, prechladnutie. A aj vážnejšie riziká spôsobené vírusmi a baktériami. Pri používaní stropného chladenia REHAU vám nič z toho nehrozí. Vychutnávate si prirodzený pocit chladu, porovnateľný s tým, aký zažívame po vstupe do priestrannej katedrály či jaskyne. Bez kompromisov, bez zdravotných rizík.

Zdravšia domácnosť

Veľkoplošné stropné chladenie na rozdiel od klimatizácie nechladí vzduch v interiéri prievanovým vháňaním studeného vzduchu. Princípom je prirodzené ochladzovanie stropu, stien, predmetov, ľudí a živočíchov a vzduchu v interiéri. Chlad zo stropu je veľmi príjemný a zdravý. Tento spôsob chladenia je navyše aj úsporný. Proces chladenia je síce pozvoľný, ale prekvapivo rýchly. Systém je zároveň aj neviditeľný a nehlučný.  

Či už ide o nový alebo rekonštruovaný byt, stropné chladenie je zdravá alternatíva. Aj pre vaše zdravie, aj pre peňaženku. Stropné chladenie nevíri vo vašom interiéri prach, vírusy, baktérie a iné škodlivé nečistoty. Menej prachu znamená menej alergií. Stropné chladenie je ekonomicky šetrné riešenie. Je zdravotne nezávadné a v domácnosti úplne nenápadné. Je doslova skryté vo vašom strope, je neviditeľné a jeho prevádzku nie je počuť.

rýchla montáž stropného chladenia

Zdroj chladu alebo chladiaca jednotka

Pred inštaláciou stropného chladenia je potrebné mať k dispozícii prívod chladiacej vody. Ideálna je centrálna výroba a distribúcia chladiacej vody, ktorá je už celkom bežná v nových bytovkách. Jej prívod môžete mať pri dverách vášho bytu. Ak vo vašom bytovom dome nie je vybudovaný centrálny systém, budete musieť investovať do chillera, teda zdroja chladu.

Chiller pracuje na princípe chladenia kompresiou vo výparníku. Voda ochladená v chilleri cirkuluje v chladiacom okruhu stropného chladiaceho systému. Ten ochladzuje strop a vzniká proces chladenia interiéru. Chiller môže byť umiestnený na chodbe, v byte, alebo na balkóne.

stropne chladenie do bytu

Možnosti a typy montáže stropného chladenia v bytoch

Bytové stropné chladiace systémy možno inštalovať viacerými spôsobmi. Inštalácia priamo do monolitu betónovej platne stropu sa využíva len v novostavbách. V prípade bytoviek jedine vtedy, ak investor už v projekte ráta s centralizovaným bytovým chladením vo všetkých bytoch bytovky. V tomto prípade kúpite byt už s nainštalovaným systémom v stropoch miestností.

Montáž na mokro

Mokrý spôsob sa využíva aj v nových bytoch aj pri rekonštrukciách. Rúrkový rošt chladiaceho systému je montovaný priamo do líšt na strope. Rúrky majú rozostupy 5 až 15 centimetrov. Hustota a celková plocha roštu ovplyvňuje výkon a efektivitu chladenia. Po tlakovej skúške sa na rošt nanesie podľa presného postupu omietka. Systém je po zaschnutí omietky a aplikovaní náteru prakticky neviditeľný

Montáž na sucho

Tento drahší, ale flexibilnejší spôsob sa využíva všade, kde sa nedá montovať „na mokro“. Rúrky systému sú v prefabrikovaných sadrokartónových platniach. Husté rozostupy iba 4,5 cm maximalizujú chladiaci výkon. Spevnené platne hrubé 3 alebo 1,5 cm sa montujú sa na drevený alebo oceľový raster. Stropné chladenie môžete využívať v miestnostiach okrem kúpeľne a kuchyne.

Výhody stropného chladenia

Pokrokový systém chladenia má tichý chod a je úplne neviditeľný. Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.

Vysoké teploty chladiacej vody umožňujú použitie aj OZE. Vyrobiť teplejšiu chladiacu vodu je navyše lacnejšie a efektívnejšie.

Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu.

Systém stropného chladenia si nevyžaduje údržbu, montáž je rýchla a pre našich certifikovaných realizátorov jednoduchá.

Rozlúčte sa s prechladnutím a seknutými krížmi. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako klimatizáciu.