Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Výhody a nevýhody stropného chladenia

Výhody a nevýhody stropného chladenia2023-09-10T23:57:33+02:00

Isto poznáte príjemný pocit pri vstupe do katedrály alebo hradu. Vtedy, keď je vonku cez 30 v tieni a dusno ako na Sahare. Nie, nemáme na mysli duchovný, ale fyzický pocit pohodového chládku. V starých kamenných stavbách s vysokými stropmi, kde nie sú ani ventilátory ani klimatizácia.

Kráľovský chládok

Pre ten pocit sa nemusíte hneď sťahovať do katedrály či kupovať zámok. Príjemný, kráľovský chládok v úpeku sa dá dosiahnuť aj jednoduchšie a menej nákladne. Komfortné stropné chladenie môžete mať v novom aj zrekonštruovanom byte či dome. To je nezanedbateľná výhoda tohto spôsobu chladenia obytných priestorov. Výhody systémov stropného chladenia sa opäť prihlásili o slovo. V porovnaní s klimatizáciou ide o čisté riešenie. Bez vírenia škodlivého a nákazlivého vzduchu, čo musíme dýchať. Stropné chladenie sa pritom využíva už približne od začiatku milénia. Žiadna novinka, ale dnes vysoko aktuálna.

stropne chladenie a kralovský pocit

Ekonomicky výhodné a ekologické

Aby plusov v porovnaní s konvenčnými systémami nebolo málo, ide aj o peniaze. Čisté stropné chladenie samozrejme spĺňa sprísnené normy energetickej náročnosti budov. Relatívne vyššia investícia sa okrem zmyslu chladenia – teda komfortnej pridanej hodnoty – vráti aj v jeho ekologickosti. Na chladenie vody v systéme nepotrebujete spáliť kubíky dreva či megawatty elektriny. Na prevádzku stropného chladenia môžete využiť alternatívne zdroje energie. Bezpečne a bez zbytočných výdavkov. Platíte len za to, čo využijete. Ohriať chladiacu tekutinu je finančne nenáročné a nesmierne efektívne. Pokiaľ žijete v modernej domácnosti, využiť na to môžete tepelné čerpadlo či solárne kolektory.

Ekologické chladenie

Prirodzené ochladenie bez prievanu

Stropné chladenie je oproti konvenčným spôsobom chladenia bezprievanové. Nevyužíva prúdenie chladného vzduchu, ochladený vzduch zo stropu nefúka, ale sála. Voda v systéme prirodzene ochladí najprv strop a od neho postupne klesá chlad do miestnosti. Príjemne to vplýva nielen na vzduch, ale aj na komfort dýchania a samotnej existencie v obytnom priestore. Ak chladíte starým spôsobom – pootvárate okná a dvere – vytvoríte prievan. Tento spôsob nie je o chladení, ale o prúdení vzduchu. Pri stropnom chladení sa vyhnete zdravotným dôsledkom prievanu.  

prirodzený sposob chladenia

Zdravotne nezávadné chladenie

Každý systém chladenia by mal byť čo najmenej zdraviu škodlivý. Stropné chladenie môžeme smelo považovať za zdravotne nezávadné. Preukázateľne netrpia alergici. Pohodu nájdu všetci, ktorým vadí všetko škodlivé v cirkulujúcom vzduchu v uzavretých priestoroch. Odpadávajú aj klasické prievanové potiaže: bolesti uší, dutín, krku či krížov. Stropné chladenie je nenápadné. Prehliadnu ho i baktérie. Ich likvidácia preto už nie je potrebná.

Rýchla montáž

Inštalácia a montáž systému stropného chladenia je po príprave pomerne rýchla a nekomplikovaná. Minimálna údržba, maximálny výkon. Zruční majstri vám do domácnosti zavedú chladiaci systém za pár dní. Potom si už iba užívate chládok, ktorý sa časom stane návykový. Na klimatizáciu môžete pokojne zabudnúť.

Systém stropného chladenia je tak nenápadný, že jeho prítomnosť ani nezaregistrujete. Dôkazom existencie je len príjemne schladený vzduch, nič viac. Žiadne zvuky, žiadne rušivé prvky. Nenechajte sa obmedzovať technológiami, domácnosť patrí vám. Nech namiesto klimatizácie miestnosti kraľujú rodinné fotografie, suveníry zo spoločných výletov a obrazy. Chladiaci systém nemusí byť na očiach, aby vám mohol spríjemňovať život.

najefektívnejšie vykurovanie

Nevýhody

Stropné chladenie nie je perpetuum mobile. Má aj nevýhody: pomerne vysokú obstarávaciu cenu pri všetkých spôsoboch montáže aj v novostavbe, aj pri rekonštrukcii. Ani voda nie je celkom zadarmo. Ďalšou miernou komplikáciou je nevyhnutnosť rátať s prípravou už v projektovom štádiu. Aj výstavby, aj rekonštrukcie. Okrem toho musí byť chladiaca voda v systéme privádzaná a odvádzaná. Systém musí byť teplotne regulovateľný. Teplota vody na vstupe a výstupe nesmie presiahnuť limitné hodnoty. Nie je to však nič, čo by ste už nepoznali napr. s podlahového kúrenia.

Plošné stropné chladiace systémy nie sú vhodné do miestností s vyššou vlhkosťou vzduchu. Dochádzalo by v nich k nežiaducemu zrážaniu pár pod stropom. Inštalácia do kúpeľní sa preto neodporúča. Stropné chladenie môže byť inštalované v kuchyni, ale v kombinácii s odvetrávaním ventilátorom či digestorom so senzorom vlhkosti. Stropné chladenie drevostavieb a montovaných stavieb má svoje limity. V týchto stavbách prichádza do úvahy len suchý variant montáže.

stropne chladenie sa neodporuca do kupelne