Aká je spotreba energie pri stropnom chladení?
Žijeme reálne v časoch nie len klimatickej zmeny, ale klimatickej krízy. Áno, už aj u nás, pod Tatrami a Fatrami. Až takej, že Dobšinská ľadová jaskyňa už nie je po celý rok ľadová. Kto neverí, nech tam beží a presvedčí sa sám. Nebudeme šíriť poplašné správy – lebo je to fakt: dôsledky klimatickej krízy budú musieť riešiť už naše deti. Výrobcovia a aj predajcovia stropných chladiacich systémov vedia svoje. Dnes už môžu pokojne tvrdiť to, čo má každý hypochonder vytesané na náhrobnom kameni: „Ja som vám to hovoril…“ Stropné chladenie nie je „panské huncútstvo“, ani zbytočný luxus. Veru nie, dnes je to už praktická nevyhnutnosť. Čítajte v súvislostiach, aká je spotreba energie pri stropnom chladení.
Mýty a fakty
Základný mýtus týkajúcich sa stropného chladenia poznáme všetci: „Na Slovensku potrebujeme poriadne kúriť, a nie chladiť…“ Áno, v zime síce treba kúriť, ale v lete už aj chladiť. Prečo? Priemerná ročná teplota stúpla aj v našich najsevernejších okresoch o 2 °C. Koronový rok 2020 bol na Slovensku historicky najhorúcejší a plný klimatických extrémov. Preto neobstojí žiaden mýtus týkajúci sa stropného chladenia a treba riešiť nie či, ale ako na to. Ako zo systému dostať čo najviac dlhodobého úžitku pri čo najnižších nákladoch. O zdravotných benefitoch tiež nemá zmysel viesť polemiku. Pretože ani v oblasti zdravia a komfortu celoplošné stropné chladiace systémy nemajú relevantnú konkurenciu.
Výkonové parametre stropného chladenia
Kvalitný systém stropného chladenia dokáže v praxou osvedčených podmienkach ponúknuť normovaný chladiaci výkon v rozmedzí až 60 – 70 W/m2. Povrchová teplota by nemala presiahnuť 19 – 20 °C a priestorová teplota 26 °C. Maximálny dosiahnuteľný výkon stropného chladiaceho systému závisí okrem teploty prostredia a chladiacej kvapaliny najmä od:
- rozostupov pokládky a plochy chladiaceho roštu
- rozmerov rúrok
- skladby stropu
- nastavenia a regulácie systému
- vlhkosti a rosného bodu prostredia.
Spotreba energie stropného chladenia
Prevádzkové náklady ovplyvňuje viacero premenných. Je rozdiel, ak systém budete využívať ako chladenie pre plnú záťaž. Alebo v kombinácii so systémami podlahového či stenového chladenia, či ako dodatočné chladenie k ventilačným či klimatizačným systémom. A vonkoncom nie je jedno, akým spôsobom budete chladiť vodu v systéme a zabezpečovať jej cirkuláciu. Ak ale zvolíte aj energeticky náročnejší spôsob chladenia, napríklad chiller, prevádzkové náklady budú vždy aj o 20 % nižšie ako na klimatizačný systém. Bavíme sa o bežnom rodinnom dome s výmerou 200 m2. V ňom sa môžu priemerné prevádzkové náklady najmä na spotrebu energie systému stropného chladenia hýbať medzi 50 – 100 €. Nie mesačne, ale ročne.
Dva v jednom je najefektívnejší systém
Systém plošného stropného chladenia má oproti ostatným konvenčným spôsobom kľúčovú a nezanedbateľnú výhodu: pri správnom nastavení a dimenzovaní dokáže v lete chladiť a v zime kúriť. Prakticky ide o jednu investíciu do systému s dvoma spôsobmi využitia. Prevádzkové náklady kvalitného stropného chladenia sú oproti benefitom systému zanedbateľné. Kľúčovým pri výške energetických prevádzkových nákladov je spôsob chladenia a distribúcie vody v systéme. Najefektívnejší je systém dvoch studní, kde sú náklady na chladenie takmer eliminované. Energeticky najnáročnejším je využitie chillera alebo tepelného čerpadla. V každom prípade sú prevádzkové náklady stropného chladenia vždy zásadne nižšie ako pri klimatizácii.