Princíp chladenia sa dá jednoducho popísať ako obrátené podlahové kúrenie. Obrátená v zmysle topológie aj funkcie. Podlahové kúrenie vykuruje miestnosť ohrievaným médiom, vodou, ktorá cirkuluje v rúrkach v podlahe. Ak systém obrátime, prenesieme z podlahy na strop a znížime teplotu vody, nekúrime, ale naopak chladíme. Stropné chladenie odvádza teplo prostredníctvom chladiacej vody z priestoru. Máme síce pocit sálania chladného vzduchu, fyzikálne sa ale postupne ochladzuje strop. Od neho steny, podlaha, ľudia a zvieratá a predmety. Vzduch sa ochladzuje až neskôr od stropu, stien, predmetov a živých organizmov v interiéri.
Možnosti resp. spôsoby inštalácie stropného chladenia sú rozdelené do dvoch skupín. A to na mokré a suché podľa typu stropnej konštrukcie. Betónové a omietkové stropy vyžadujú inštaláciu na mokro. Ľahké drevené, montované stropy na sucho. Limitované sú technicky a aj technologicky. Kľúčovo ide o materiál a druh stropnej konštrukcie, na ktorú alebo do ktorej sa bude chladiaci systém montovať. Do istej miery do možností inštalácie môže hovoriť aj majiteľ bytu či domu. Nie však v zmysle: toto chcem a toto sa mi nepáči. Všetky možnosti montáže majú spoločný princíp: stropné chladenie zabezpečuje chladiace médium, voda v rúrkach, ktoré sú upevnené na strope. Rozdiel je v tom, v ktorej vrstve stropu je chladiaci systém inštalovaný. Aby systém fungoval čo najefektívnejšie, je žiaduce, aby zaberal čo najväčšiu plochu stropu. Všetky varianty sú v konečnom štádiu neviditeľné.
Sadrokartón – Montáž pri suchej pokládke
Tento spôsob je zo všetkých najdrahší, má ale vyššiu flexibilitu. Systém montovaný na sucho má rýchlejší chladiaci nábeh ako mokré systémy. Využíva sa všade tam, kde sa nemôže stropné chladenie montovať namokro. Teda v drevených a ľahkých, montovaných stavbách a podkrovných stropných konštrukciách. Používa sa aj pri rekonštrukciách bytov a domov. Rúrky chladenia sú zabudované do prefabrikovaných sadrokartónových platní. Maximálny výkon systému zabezpečuje veľmi hustý rozostup rúrok, len 4,5 cm. Trvácne platne vystužené spevňujúcimi vláknami majú štandardnú hrúbku 3 alebo 1,5 cm. Na inštaláciu platní na raster z dreva či ocele slúžia predvŕtané diery pre skrutky, ako prevencia pred poškodením rúrok.
Montáž pod omietkou
Montáž chladiacich rúrok pod omietku je klasickým príkladom mokrého spôsobu inštalácie. Zo všetkých dostupných montážnych spôsobov je najvyužívanejší, používa sa aj pri rekonštrukciách. Chladiaci systém je nainštalovaný na masívny alebo inak únosný strop pod omietku. Rúrky sú postupne upevňované do líšt v rozostupoch 5 až 15 centimetrov. Čím hustejšie, tým je zabezpečený vyšší výkon chladenia. Nainštalované chladiace registre musia prejsť tlakovou skúškou. Až po nej je možné rošt pokryť omietkou hrubou 23 mm. Omietka musí byť namiešaná aj nanášaná postupom odporučeným výrobcom, podľa technického katalógu. Všeobecne sa používajú dva typy omietok v jednej alebo dvoch vrstvách s výstužným sitom.
Chladiace rúrky sú integrované v spodnej časti betónového stropu
Tento spôsob montáže je zo všetkých finančne najmenej náročný, využiteľný je ale len v novostavbách. Chladiaci systém sa totiž inštaluje už vo fáze hrubej stavby, pri tvorbe stropnej konštrukcie. Preto je technicky nepoužiteľný pri rekonštrukciách bytov či domov. „Integračný“ spôsob inštalácie uplatníme vo fáze betónovania stropnej konštrukcie. Chladiaci register sa montuje pri spodnej stropnej výstuži v hĺbke maximálne 1,5 cm od spodného líca stropu. Rošt sa po zaliatí betónom stane integrálnou súčasťou monolitu stropu. Inštalácia chladiaceho systému neznižuje svetlú výšku stropu. Masa betónovej chladenej konštrukcie ovplyvňuje rýchlosť nábehu chladenia.
Systém temperovaného betónového jadra
Ide o chladenie pre veľkoplošné, masívne konštrukcie veľkých budov. Tento najnovší spôsob inštalácie považujeme za „veľkoplošný“. Systém temperovaného betónového jadra BKT stojí na akumulačných vlastnostiach stavebných konštrukcií. Využíva schopnosť veľkých betónových dielcov uchovávať teplo či chlad. Betónová masa budov je využívaná ako zásobáreň tepla alebo chladu, takmer bez obmedzení. Schopnosť systému dlhodobo udržať chladenie na relatívne nízkych teplotách je podstatou jeho prevádzkovej úspornosti. Ďalšou prednosťou je vysoká flexibilita výkonu. Táto špecifická alternatíva stropného chladenia je z princípu určená pre väčšie budovy. V menších obytných priestoroch sa systém nepoužíva.
Materiál musí niečo vydržať
Vhodný spôsob inštalácie so samozrejmým dodržaním technologických a pracovných postupov je dôležitý. Okrem výberu správneho spôsobu montáže konkrétneho systému záleží aj na kvalite materiálu. Komponenty systému Rehau nestrácajú pevnosť a ďalšie dôležité vlastnosti ani pri výkyvoch teplôt. Montážna flexibilita systému poteší najmä pri rýchlom a pevnom spájaní komponentov násuvnou objímkou s pamäťovým efektom. Systém je po zložení prakticky nerozoberateľný, čo je výhoda pri mokrých spôsoboch inštalácie. V štádiu projektu treba pamätať na základné pravidlo plošného chladenia: čím vyššia plocha je systémom pokrytá, tým je chladenie efektívnejšie.
Výhody stropného chladenia
Pokrokový systém chladenia má tichý chod a je úplne neviditeľný. Steny tak opäť môžu patriť obrazom a balkóny muškátom.
Vysoké teploty chladiacej vody umožňujú použitie aj OZE. Vyrobiť teplejšiu chladiacu vodu je navyše lacnejšie a efektívnejšie.
Oproti klimatizácii využíva systém sálania, ktorý je neporovnateľne prirodzenejší a príjemnejší než prúdenie vzduchu.
Systém stropného chladenia si nevyžaduje údržbu, montáž je rýchla a pre našich certifikovaných realizátorov jednoduchá.
Rozlúčte sa s prechladnutím a seknutými krížmi. Stropné chladenie nevíri prach a nie je potrebné ho čistiť od baktérií ako klimatizáciu.