Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Rady, Zaujímavosti>>6 + 8 spôsobov, ako na chladenie domu bez klimatizácie

6 + 8 spôsobov, ako na chladenie domu bez klimatizácie

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Keď sa povie chladenie domu, prvé, čo si predstavíme, je diaľkový ovládač klimatizácie. Zlepšovanie klímy v interiéri však začína už pri projektovaní stavby, a môžete ho dosiahnuť kombináciou premyslených opatrení, aj využitím alternatívnych spôsobov chladenia. Predstavíme vám ich v článku, a na záver dodáme 8 rýchlych tipov, ako si doma vytvoríte príjemný chládok okamžite a bez investícii. 

1. Využite slnko vo svoj prospech

Prehrievaniu domu by ste mohli zabrániť jeho správnou orientáciou na chladnejšie svetové strany, tj. sever a východ. Nie je to však dobrý nápad. Dosiahli by ste ste síce o pár °C nižšiu teplotu v interiéri, no prišli by ste o hrejivú silu zimného slnka, ktorá by vám mohla ušetriť na vykurovaní stovky eur.

Pri projektovaní domov je teda štandardom, že obytné miestnosti ako obývačka či spálne, sú situované na južnej strane domu. Na juh by mali byť otočené aj ich okná, ktoré by mali mať kvôli tepelným ziskom v zime čo najväčšiu presklenú plochu. 

Miestnosti, v ktorých sa zdržiavate najmenej, ako napr. predsieň či kúpeľňa a miestnosti so zdrojmi tepla (kuchyňa) potom môžete pokojne umiestniť na severnú stranu domu. Samozrejme, všetko závisí od možností pozemku. 

Energiu zo slnka však môžete využiť nepriamo aj na chladenie. Elektrinou z fotovoltických panelov môžete napájať systém stropného chladenia a počas horúcich letných dní ochladzovať dom zadarmo.

2. Využite prirodzený tieň

Teplotu v dome môžete výrazne zraziť nadol vytvorením tieňa, ktorý bude na obvodové steny a okná vrhať susedná stavba či svah. Lepším riešením sú listnaté stromy. Ich lístie na zimu opadá, takže v zime, keď to budete práve potrebovať, nechajú slnečným lúčom voľný prechod. Vytvoriť tieň by ste mali nielen na južnej strane fasády, ale aj na veľkých dláždených či asfaltových plochách ako terasy, chodníky alebo príjazdové cesty.

Stromy dokážu okolie ochladiť 2 spôsobmi – už spomínaným odtienením, ale aj prirodzeným odparovaním vody z listov – tá pri odparovaní odoberá teplo okoliu a ochladzuje ho. Merania dokázali, že v lete môže byť pocitová teplota v tieni pod stromom až o 15 °C nižšia ako na priamom slnku. Aby bol efekt odparovania čo najintenzívnejší, musí byť strom zasadený v pravidelne prevzdušňovanej pôde s dostatkom živín, a mať dostatok vlahy. 

Úspora nákladov na chladenie domu môže dosiahnuť niekoľko % v prvých rokoch a od 12 % po 15 rokoch, kedy strom vyrastie. Niektoré zdroje uvádzajú dokonca 20 – 80 %, všetko však závisí od veľkosti domu, stromu, jeho typu atď. 

Pri plánovaní výsadby nezabudnite, že koruna i korene stromu stále rastú. Nemali by im teda stáť v ceste okolité stavby, vzdušné elektrické vedenie, pivnice ani inžinierske siete pod zemou.

Premyslenou výsadbou stromov, ktoré budú vrhať tieň na steny domu, môžete ušetriť od 12 % energie na chladenie domu

Premyslenou výsadbou stromov, ktoré budú vrhať tieň na steny domu, môžete ušetriť od 12 % energie na chladenie domu

3. Zatieňte žalúziami, roletami alebo fóliami na okná

Najlepším riešením sú vonkajšie žalúzie, ktoré dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 7 °C.  Na rozdiel od vnútorných nedovolia preniknúť slnečným lúčom za sklo. Alternatívou sú markízy, prípadne rolety – tie však celú miestnosť zatemnia, takže ich využijete skôr vtedy, keď nie ste doma. Šikovný architekt dokáže na tienenie využiť aj presahy podlaží, balkónov, prístrešky či ďalšie prvky stavby. 

Ak nechcete použiť žalúzie alebo rolety, môžete siahnuť po alternatíve v podobe protislnečných fólií na okná. Dokážu odraziť vyše 80 % slnečného žiarenia a 99,9 % škodlivého UV žiarenia. Samozrejme, čím viac tepla zablokujú, o to viac viditeľného svetla prídete. Vývojári však pracujú aj na špeciálnych typoch skiel, ktoré dokážu v lete teplo odraziť a v zime ho po otočení sklenenej tabule prepustiť dovnútra.

4. Zvoľte správne stavebné materiály a zateplite

Poučku, že ak chcete ušetriť na kúrení, musíte zatepliť a vymeniť okná za nové, určite poznáte. Platí to však aj pre chladenie domu. Správne zateplenie vám síce dom samé od seba neochladí, ale zvýši tepelný odpor obvodového plášťa (nezabúdajte ani na zateplenie strechy). 

V praxi to znamená, že teplo bude dnu prestupovať pomalšie a chlad nebude unikať v takej veľkej miere ako cez steny bez zateplenia. Ak použijete aktívne chladenie, ušetríte náklady na jeho prevádzku (presne ako pri vykurovaní v zime). Zateplenie samé o sebe však môže byť dvojsečnou zbraňou – ak sa zateplený dom prehreje, v noci sa bude ochladzovať citeľne pomalšie.

Ak staviate od základov, mali by ste začať vhodnou voľbou stavebných materiálov. Líšia sa totiž tepelnými odpormi a ďalšími parametrami, niektoré dokonca efektívne izolujú aj bez dodatočného zateplenia. 

Najsilnejšou zbraňou proti prehrievaniu domu je zelená strecha. Vďaka hrubej izolačnej vrstve jej teplota stúpa omnoho pomalšie ako pri klasickej streche. Maximum dosahuje až popoludní, keď sa vzduch ochladzuje. Zelená strecha tiež zadržiava vlhkosť, ktorá sa z nej postupne odparuje, vďaka čomu sa jej povrch prirodzene ochladzuje. 

Jej max. teplota počas horúceho dňa potom môže byť až o 35 °C nižšia než pri bežnej streche. Príjemným bonusom je, že zachytáva CO2 a premieňa ho na kyslík.

5. Pravidelne vetrajte a rozpohybujte vzduch

Vetranie by ste nemali podceňovať, pretože nahrádza vydýchaný vzduch čerstvým, čo je dôležité pre zachovanie zdravia, psychickej pohody a výkonnosti. Vetranie tiež znižuje vlhkosť v interiéri. Tá sa vo vnútri hromadí vplyvom nášho dýchania a potenia, ale aj pri varení, praní či sprchovaní. Ideálna vlhkosť je 40 – 60 %, no v lete sa tekutiny rýchlejšie odparujú, a vlhkosť stúpa až k 60 %. To je problém, pretože pri rovnakej teplote a vyššej vlhkosti, nám je pocitovo teplejšie.

Najrýchlejšou možnosťou je otvoriť okná a intenzívne vyvetrať celý dom skrz-naskrz (otvorené strešné okná vytvoria komínový efekt a vetranie urýchlia). Intenzívne vetrať by ste mali najmä ráno a večer, keď je vzduch chladnejší. Nezabudnite potom ani na pravidelnú výmenu vzduchu v miestnostiach niekoľkokrát za deň.

Moderným trendom pre chladenie domu, je nútené vetranie pomocou centralizovanej vzduchotechniky, ktorej súčasťou môže byť chladiaca, vykurovacia či rekuperačná jednotka. 

Vzduch môžete rozpohybovať aj bez vzduchotechniky, a to pomocou ventilátorov. Ak nemáte po ruke stojanový alebo stolný, zapnite odsávanie v kúpeľni, na toalete a digestor s odsávaním v kuchyni.

6. Na chladenie domu bez prievanu využite chladiace panely

Keď sa povie chladenie domu, väčšina z nás si automaticky predstaví klimatizáciu. Čoraz viac ľudí však necháva do domov či dokonca bytov inštalovať podlahové alebo stropné chladenie. Chlad zo stropov či podlahy pri ňom sála a vytvára príjemný chládok, aký poznáte napr. zo starých budov či pivníc.

Celú miestnosť tak vychladíte rovnomerne a bez prievanu, ktorý je nepríjemný, a často spôsobuje zdravotné problémy. Stropné či podlahové chladenie bez prúdenia vzduchu nevíri prach a nešíri po miestnosti baktérie ani roztoče, čo je vynikajúca správa pre alergikov. 

Zdrojom chladu môže byť reverzibilné tepelné čerpadlo alebo chladiaca jednotka (tzv. chiller). Prevádzka takého chladenia je mimoriadne tichá. Pri využití vody zo studne alebo zemných kolektorov, môže čerpadlo dokonca pracovať v ešte tichšom, pasívnom režime s vypnutým kompresorom. Želanú teplotu môžete regulovať rovnako ako pri klimatizácii.

Nevýhodou stropného a podlahového chladenia je, že pri montáži musíte vykonať pomerne veľké zásahy do interiéru. Na jeho využitie by ste teda mali myslieť už pri projektovaní domu. Na rozdiel od klimatizácie nevysúša vzduch, vyžaduje si teda o niečo častejšie vetranie. Tým pádom nie je vhodné do kuchyne a kúpeľne, kde je vlhkosť vzduchu vyššia než v obytných miestnostiach. 

Nechcete veľa investovať? Inšpirujte sa rýchlymi tipmi na chladenie domu:

  1. Namočte záves do studenej vody, vyžmýkajte a zaveste na okno. Odparovaním vlhkosti bude odoberať teplo okoliu a ochladzovať ho. 
  2. Vypnite spotrebiče, ktoré nepoužívate. Množstvo tepla nevyžaruje iba rúra, sporák, práčka či umývačka riadu, ale aj veľké obrazovky, projektory alebo stolné počítače. 
  3. Perte a pečte v noci, keď je chladnejšie. Navyše ušetríte elektrinu vďaka lacnému nočnému prúdu. 
  4. Vyrobte si „klimatizáciu“ – poukladajte ľadové kocky na plech alebo do vedra, a nasmerujte na ne prúd vzduchu z ventilátora.
  5. Utesnite okná a dvere, aby chladný vzduch z miestnosti neunikal.
  6. Zavrite dvere do miestností, v ktorých sa nezdržiavate, aby ste ich tepelne odizolovali. 
  7. Nechajte fasádu obrásť popínavými rastlinami, ktoré vytvoria dodatočnú izoláciu, a budú steny ochladzovať odparovaním vody z listov.
  8. Intenzívne vetrajte cez noc, keď je vonku chladnejšie.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...