Aký je ideálny energetický zdroj pri stropnom chladení
Ak sa rozhodneme chladiť interiér stropným chladením, môžeme si vybrať z viacerých možností zdroja energie alebo chladu. Chladiace médium – voda – musí mať pri vstupe do systému stropného chladenia teplotu 16°C. Ideálny zdroj by mohol byť logicky ten, ktorý je finančne najmenej náročný, respektíve dokáže chladiť a privádzať vodu do systému najefektívnejšie. Skúsme sa ale na efektivitu pozrieť inak a prižmúrme oči pri cene. Ak pridáme ešte jedno, nadstavbové kritérium „ideálnosti“ a to možnosť využitia systému aj na kúrenie, máme jednoznačného víťaza. Čítajte, aký je ideálny zdroj energie pri stropnom chladení.
Čo môže byť zdrojom energie stropného chladenia?
Ak vychádzame z fyzikálnych princípov sálavého stropného chladenia, vodu treba pred vstupom do chladiaceho systému schladiť na presne stanovenú teplotu. S jednou výnimkou: ak je zdrojom chladu spodná voda z vrtu alebo studne, jej teplota je okolo 10°C a nemá zmysel ju chladiť. Naopak, paradoxne ju treba mierne ohriať, aby sme ňou mohli chladiť. Dnes sú k dispozícii tieto zdroje energie systémov sálavého stropného chladenia:
- spodná voda – systém dvoch studní, vrt alebo ich kombinácia
- reverzibilné tepelné čerpadlo
- chiller
Spodná voda
Ak máte na pozemku výdatný zdroj spodnej vody, ideálne minimálne 0,5 l/m², máte šancu využiť najlacnejší zdroj energie stropného chladenia. Vodu z vrtu stačí dostať do systému čerpadlom cez výmenník tepla, ktorý nastaví jej teplotu. Prevádzkové náklady chladenia sú prakticky len spotreba elektrickej energie cirkulačného čerpadla. Náklady môžu byť aj o 20% nižšie, ako pri použití tepelného čerpadla, alebo chladiacej jednotky – chillera. Systém dvoch studní zjednodušene funguje tak, že voda sa do systému čerpá z jednej studne napríklad cez výmenník a odvádza sa do druhej studne. Tento spôsob ale nie je vhodný do všetkých lokalít, je limitovaný aj geologickými parametrami podložia. Ekonomická výhodnosť a ekologická prijateľnosť pasívneho spôsobu chladenia spodnou vodou je doslova “nepriestrelná”.
Chiller
Kompresorová chladiaca jednotka je ideálna ako zdroj chladu systémov stropného chladenia najmä v bytoch. Chiller môže byť samostatná exteriérová kompaktná jednotka – podobná exteriérovej klimatizačnej jednotke, alebo rozdelený na interiérovú a exteriérovú časť. Toto v podstate jednoduchšie a menšie tepelné čerpadlo je ideálne ako zdroj chladu okrem bytov aj v domoch, kde je napríklad vykurovanie riešené tradičným kotlom. Chiller dokáže v primárnom chladiacom okruhu produkovať chlad a dodať ho do sekundárneho vodného okruhu, kde obieha chladiaca voda. Niektoré typy chillerov sú aj reverzibilné a teda použiteľné aj na vykurovanie.
Tepelné čerpadlo
Pasívny systém chladenia funguje pri systémoch tepelných čerpadiel voda/voda, alebo voda/zem, aktívne chladenie využívajú systémy tepelných čerpadiel vzduch/voda. Tepelné čerpadlá dokážu energiu prostredia premeniť na teplo alebo chlad. Tepelná energia sa zo vzduchu, zeme alebo vody cez výmenník privedie k chladiacemu médiu v kompresore. Tam sa teplotná úroveň mení na požadovanú, ktorá je odovzdávaná do chladiaceho alebo vykurovacieho okruhu. Obrovskou a bezkonkurenčnou výhodou tepelných čerpadiel je možnosť ich využitia nielen na chladenie rodinných domov. Kvalitné tepelné čerpadlo zvládne aj vykurovanie, ohrievanie pitnej a úžitkovej vody a aj vetranie interiéru.
Viete…… že vôbec prvé funkčné tepelné čerpadlo dodnes pracuje a skonštruoval ho Slovák? Tepelné čerpadlo Aurela Stodolu pomáha od roku 1928 vykurovať radnicu v Ženeve pomocou vody zo Ženevského jazera.
Systém “2+ v jednom” je ideálny
Z aktuálnych možností zdroja energie systému stropného chladenia je jednoznačným víťazom tepelné čerpadlo. Ideálne to, ktoré je použiteľné na chladenie, vykurovanie objektu, ale aj ohrev teplej vody a riadené vetranie. Moderné tepelné čerpadlá dnes zvládnu oveľa viac, ako to vôbec prvé, skonštruované Aurelom Stodolom. Teda „len“ fungovať bez problémov už 93 rokov. Slovenský vynálezca svetového významu nastavil vysoký štandard, ktorého sa dnes držia špičkoví výrobcovia systémov chladenia aj vykurovania: dimenzujú ich tak, aby vydržali aj dve generácie. Ideálne tepelné čerpadlo by teda malo fungovať aspoň toľko, ako systém chladenia a vykurovania, pre ktorý pracuje.