Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Aká je spotreba energie pri stropnom chladení?

Aká je spotreba energie pri stropnom chladení?

Žijeme reálne v časoch nie len klimatickej zmeny, ale klimatickej krízy. Áno, už aj u nás, pod Tatrami a Fatrami. Až takej, že Dobšinská ľadová jaskyňa už nie je po celý rok ľadová. Kto neverí, nech tam beží a presvedčí sa sám. Nebudeme šíriť poplašné správy – lebo je to fakt: dôsledky klimatickej krízy budú musieť riešiť už naše deti. Výrobcovia a aj predajcovia stropných chladiacich systémov vedia svoje. Dnes už môžu pokojne tvrdiť to, čo má každý hypochonder vytesané na náhrobnom kameni: „Ja som vám to hovoril…“ Stropné chladenie nie je „panské huncútstvo“, ani zbytočný luxus. Veru nie, dnes je to už praktická nevyhnutnosť. Čítajte v súvislostiach, aká je spotreba energie pri stropnom chladení.

Mýty a fakty

Základný mýtus týkajúcich sa stropného chladenia poznáme všetci: „Na Slovensku potrebujeme poriadne kúriť, a nie chladiť…“ Áno, v zime síce treba kúriť, ale v lete už aj chladiť. Prečo? Priemerná ročná teplota stúpla aj v našich najsevernejších okresoch o 2 °C. Koronový rok 2020 bol na Slovensku historicky najhorúcejší a plný klimatických extrémov. Preto neobstojí žiaden mýtus týkajúci sa stropného chladenia a treba riešiť nie či, ale ako na to. Ako zo systému dostať čo najviac dlhodobého úžitku pri čo najnižších nákladoch. O zdravotných benefitoch tiež nemá zmysel viesť polemiku. Pretože ani v oblasti zdravia a komfortu celoplošné stropné chladiace systémy nemajú relevantnú konkurenciu.

Systém stropného chladenia

Na spotrebu stropného chladenia ma veľký vplyv zdroj, ktorý chladí vodu.

Výkonové parametre stropného chladenia

Kvalitný systém stropného chladenia dokáže v praxou osvedčených podmienkach ponúknuť normovaný chladiaci výkon v rozmedzí až 60 – 70 W/m2. Povrchová teplota by nemala presiahnuť 19 – 20 °C a priestorová teplota 26 °C. Maximálny dosiahnuteľný výkon stropného chladiaceho systému závisí okrem teploty prostredia a chladiacej kvapaliny najmä od:

  • rozostupov pokládky a plochy chladiaceho roštu
  • rozmerov rúrok
  • skladby stropu
  • nastavenia a regulácie systému
  • vlhkosti a rosného bodu prostredia.

Spotreba energie stropného chladenia

Prevádzkové náklady ovplyvňuje viacero premenných. Je rozdiel, ak systém budete využívať ako chladenie pre plnú záťaž. Alebo v kombinácii so systémami podlahového či stenového chladenia, či ako dodatočné chladenie k ventilačným či klimatizačným systémom. A vonkoncom nie je jedno, akým spôsobom budete chladiť vodu v systéme a zabezpečovať jej cirkuláciu. Ak ale zvolíte aj energeticky náročnejší spôsob chladenia, napríklad chiller, prevádzkové náklady budú vždy aj o 20 % nižšie ako na klimatizačný systém. Bavíme sa o bežnom rodinnom dome s výmerou 200 m2. V ňom sa môžu priemerné prevádzkové náklady najmä na spotrebu energie systému stropného chladenia hýbať medzi 50 – 100 €. Nie mesačne, ale ročne.

Stropné chladenie nie je ventilátor, ale sofistikovaný a pomerne komplikovaný systém. Ideálne je zvažovať investíciu do stropného chladenia už v štádiu projektovej prípravy výstavby alebo rekonštrukcie vašej nehnuteľnosti. Skúste si s nami prerátať približné náklady.

Dva v jednom je najefektívnejší systém

Systém plošného stropného chladenia má oproti ostatným konvenčným spôsobom kľúčovú a nezanedbateľnú výhodu: pri správnom nastavení a dimenzovaní dokáže v lete chladiť a v zime kúriť. Prakticky ide o jednu investíciu do systému s dvoma spôsobmi využitia. Prevádzkové náklady kvalitného stropného chladenia sú oproti benefitom systému zanedbateľné. Kľúčovým pri výške energetických prevádzkových nákladov je spôsob chladenia a distribúcie vody v systéme. Najefektívnejší je systém dvoch studní, kde sú náklady na chladenie takmer eliminované. Energeticky najnáročnejším je využitie chillera alebo tepelného čerpadla. V každom prípade sú prevádzkové náklady stropného chladenia vždy zásadne nižšie ako pri klimatizácii.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...