Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Chladené stropy ako alternatíva ku klimatizáciám

Chladené stropy ako alternatíva ku klimatizáciám

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Počas posledných rokov zaznamenala Európa v lete extrémne zvýšenie teploty. Keďže spoločnosť hľadá spôsoby, ako sa chrániť pred teplom, dopyt po klimatizačných jednotkách prudko vzrástol, a to aj v regiónoch, ktoré predtým nevyžadovali vnútorné chladenie obytných či kancelárskych priestorov. Rastúca popularita klimatizačných systémov však podčiarkuje potrebu prehodnotiť ich dlhodobú udržateľnosť, a to najmä z pohľadu očakávaní zákazníkov od riešení chladenia v 21. storočí.

Môžeme si dovoliť viac klimatizácií?

Podľa medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) predstavujú klimatizácie a elektrické ventilátory v súčasnosti takmer 20 % spotrebovanej elektrickej energie v budovách na celom svete. S rastúcim dopytom po klimatizačných jednotkách sa očakáva, že ich podiel na spotrebe energie ešte viac porastie, čo v nasledujúcich desaťročiach značne zaťaží infraštruktúru napájania, naše peňaženky a životné prostredie.

Zatiaľ čo ochrana ľudí pred nadmerným teplom je kľúčová, vysoká spotreba energie, jej rastúca cena a väčší príspevok k emisiám CO2 nás nútia hľadať udržateľnejšie alternatívy. Podniká sa množstvo opatrení, na začatie riešenia vznikajúceho problému. 

Medzi niektoré z inovácií, s ktorými sa vo svete experimentuje, patrí napríklad výroba ľadu na skladovanie tepelnej energie, chladenie odparovaním v oblastiach s horúcim suchým podnebím, ako aj pokračujúce postupné zlepšovanie konvenčných klimatizačných systémov založených na princípe mechanického stláčania pár. Aj keď sú všetky z nich užitočné, nie je isté, či sa niektorý z nich môže stať univerzálnym riešením.

Viete…

…že klimatizácie a elektrické ventilátory spotrebujú v súčasnosti takmer 20 % elektrickej energie na celom svete, pričom s ich stále narastajúcim počtom by tento podiel mohol ešte narásť?

Čierny kôň medzi riešeniami chladenia

V súčasnosti sú sálavé veľkoplošné vykurovacie systémy široko používané kvôli vyššej účinnosti a úrovni pohodlia, ktoré ponúkajú v porovnaní s ich alternatívami. Menej známe je však to, že rovnakú technológiu možno použiť aj opačne na chladenie vnútorného prostredia. Sálavé chladiace systémy nie sú pritom žiadnou novinkou, v Európe sú využívané už 25 rokov.

Sálavé chladenie je založené na procese prenosu tepla sálaním. Ten zjednodušene prebieha tak, že teplo z prostredia je absorbované chladnejšími povrchmi. Ideálnym chladiacim médiom je voda, ktorá pre tieto účely funguje oveľa efektívnejšie ako vzduch. Sálavé chladenie je ideálnym riešením nielen pre rekonštrukcie, ale aj pre novostavby, teda dnes už pasívne domy alebo domy s nulovou spotrebou energie. 

Ekonomicky najšetrnejšou možnosťou prevádzkovania systému je inštalácia tepelného čerpadla, ktoré na svoju prevádzku nepotrebuje nič okrem elektrickej energie, ktorá navyše tiež môže pochádzať z alternatívnych zdrojov.

Úspora energie je však len jednou z výhod, ktoré povrchové chladenie ponúka. Inštalácia chladiacich potrubí do stropov robí celý systém neviditeľným a nepočuteľným. Keďže stropné chladenie na rozdiel od štandardných klimatizačných jednotiek nespôsobuje vírenie vzduchu, sálavé chladiace systémy poskytujú väčší zdravotný komfort pre alergikov, ale aj pre bežného človeka. 

Celý priestor je možné ochladiť rovnomerne bez nepríjemného prievanu či horúcich alebo naopak studených miest, čo je bežný jav pri štandardnej klimatizácii, kde sú v porovnaní so zvyškom miestnosti nižšie teploty v smere prúdenia vzduchu.

Stropné chladenie

Jediný systém pre celoročný teplotný komfort

Ďalšou výhodou veľkoplošných riešení s vodou ako médiom na prenos tepla je, že jeden systém môže zabezpečiť vykurovanie aj chladenie, čím sa zabezpečí optimálna interiérová teplota vo všetkých ročných obdobiach. Rúry môžu byť inštalované pod podlahy, do stien alebo stropov, čím poskytujú vysoký stupeň prispôsobenia pre každého klienta a jeho špecifické potreby. Optimálnym riešením je samozrejme inštalácia vykurovania pod podlahu a chladenia do stropu

Kombináciou teplovodného veľkoplošného vykurovania a stropného chladenia s najmodernejšími termoregulačnými systémami, akým je napríklad NEA SMART 2.0, je možné zvoliť rôzne teploty pre jednotlivé zóny a efektívne ich udržiavať na rovnakej teplote po celý rok. Moderné senzory navyše zabezpečujú, aby teplota vzduchu nikdy neklesla pod rosný bod, čím sa predchádza riziku zvýšenej vlhkosti v interiéri. 

Okrem monitorovania relatívnej vlhkosti a teploty vzduchu, systém registruje aj denné aktivity používateľov a tomu automaticky prispôsobuje prevádzku. Zatiaľ čo používatelia majú dnes možnosť ovládať systém na veľmi detailnej úrovni, celkový trend je taký, že postupom času nebudú musieť so systémom interagovať vôbec. 

Chladené stropy

Budúcnosť chladenia

Podľa medzinárodnej energetickej agentúry by sa dopyt po energii pre chladiace systémy mohol už do roku 2050 viac ako strojnásobiť. Fatih Birol, výkonný riaditeľ IEA, opisuje rastúci dopyt po klimatizáciách ako „jedno z najdôležitejších slepých miest v dnešnej diskusii o energetike“ a vyzýva na stanovenie vyšších noriem účinnosti pre chladiace systémy.

Rovnako ako podlahové vykurovanie rieši nevýhody konvenčných riešení vykurovania, sálavé systémy stropného chladenia majú potenciál nahradiť klimatizáciu ako jej ekologickejšiu a ekonomickejšiu alternatívu. Pred 20 rokmi existovala neochota inštalovať systémy podlahového vykurovania, pretože to bolo niečo nové a neznáme. V súčasnosti sú takéto systémy už štandardným riešením vo všetkých vyspelých krajinách, nevynímajúc Slovensko. 

Keď hovoríme o stropnom chladení, existujú všetky predpoklady na to, aby sa aj táto technológia stala raz štandardným riešením nielen pre kancelárske, obchodné či priemyselné priestory, ale aj pre bežné domácnosti. 

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...