Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Možnosti stropného chladenia v priemysle a firmách

Možnosti stropného chladenia v priemysle a firmách

Možnosti stropného chladenia v priemysle a firmách sú široké a ponúkajú mnoho výhod. Avšak oproti bežným riešeniam vynikajú jedným dôležitým pozitívom. Viete, akým?

Význam kvalitného chladiaceho systému

Výhoda kvalitného chladiaceho systému nespočíva len v efektívnejšom chladení alebo nižšej spotrebe energie. Aj keď sú to dôležité metriky, kvalitné chladenie má inú pridanú hodnotu. Je ňou zásadný vplyv na prostredie a jeho komfort. Je to kľúčový prvok pri vytváraní príjemného pracovného prostredia a dôležitý pre spokojnosť zamestnancov. Dobré podmienky na prácu spôsobia, že sa pri nej budú cítiť príjemne a pohodlne. To sa priamo úmerne premietne na efektivite a výkonnosti. Pri zlých alebo nevyhovujúcich podmienkach sa neznižuje iba pracovné nasadenie, ale môže to mať dopad aj na psychickú pohodu alebo zdravie zamestnancov. Aj takáto bežná vec dokáže mať výrazný vplyv na celkovú atmosféru a medziľudské vzťahy v spoločnosti.

Viete…

… stropné chladenie je omnoho zdravšie ako bežná klimatizácia? Počas jeho používania nedochádza ku chladeniu na princípe konvekcie, čo často vedie k prechladnutiu alebo problémom so stuhnutým krkom alebo krížmi. Okrem toho nevíri prach a nevyžaduje pravidelné čistenie.

Stropné chladenie je vhodné pre nasledovné typy prevádzok:

  • logistické a skladovacie priestory,
  • administratívne priestory,
  • montážne priestory bez vysokej záťaže odpadným teplom z technológie,
  • showroomy,
  • obchodné priestory.

Stropné ventilátory

Tieto ventilátory patria medzi tradičné konvekčné chladiace systémy. Sú pomerne nenáročné a ich hlavnou funkciou je rozprúdenie vzduchu. Znamená to, že vzduch neochladzujú, iba ho cirkulujú, vďaka čomu vzniká pocit ochladenia. Počas cirkulácie sa premiešava teplý vzduch s tým chladnejším, ktorý následne rozprúdi v miestnosti. Nevýhoda tohto riešenia spočíva v tom, že v porovnaní s iným chladiacimi systémami nemenia vnútorné prostredie. Pri vyšších teplotách môže byť ich efekt iba minimálny, no vďaka spätnému chodu ponúka využitie aj v zime. Teplejší vzduch stúpa hore, kde sa zvykne hromadiť. Pomocou ventilátora je možné tento vzduch efektívne rozprúdiť po celej miestnosti, čo vytvára pocit vyššej teploty a komfortu.

Ďalšími možnosťami chladenia sú klimatizačné jednotky a fancoily. Klimatizačné jednotky delíme na vonkajšie (mono- a multi-split jednotky) a vnútorné, ktoré môžeme rozdeliť na tieto hlavné kategórie: nástenné jednotky, kazetové jednotky, kanálové jednotky, podstropné jednotky a parapetné jednotky.

Naproti tomu fancoily tvoria priamo súčasť vykurovacej a chladiacej sústavy, a to ako odovzdávací prvok odkázaný na iné zdroje chladu a tepla (chillery, tepelné čerpadlá, plynové kotly a pod). Spravidla sa využívajú na chladenie, no môžu spĺňať obe funkcie, vrátane vykurovania. Výhodou je jednoduchosť a cena inštalácie, nevýhodou nízky komfort, prúdenie vzduchu, hygiena, ako aj potreba údržby.

Možnosti stropného chladenia

Stropné chladenie funguje na podobnom princípe ako podlahové kúrenie. Avšak vyhrievanie, respektíve chladenie nesála z podlahy, ale zo stropu. Plošné vyžarovanie veľkej plochy spôsobuje, že ochladzovanie je rovnomernejšie a efektívnejšie. Chladenie spôsobuje kvapalina, ktorá sa nachádza v rozvodových rúrkach. Štandardne má nižšiu teplotu o 6 až 10°C ako vzduch v miestnosti. Keďže k chladeniu dochádza na veľkej ploche, teplo dokáže odvádzať aj bez veľkého teplotného rozdielu. 

Stropné chladenie je vďaka tomu nielen efektívnejšie, ale aj zdravšie. Ponúka široké využitie, a to od klasického bývania až po administratívne alebo obchodné priestory. Výber samotného postupu závisí od materiálu a typu stropnej konštrukcie. Spôsob inštalácie priemyselného chladenia môže prebiehať v 4 rôznych variantoch a rozdiel medzi nimi spočíva v tom, v ktorej vrstve stropu sa chladiaci systém umiestni.

Systém temperovaného betónového jadra

Systém temperovaného jadra, tzv. BKT systém, je obzvlášť vhodný pre firemné a priemyselné objekty. BKT je veľmi efektívnou technológiou, ktorá pomocou cirkulujúcej vody v rúrkových registroch zabudovaných do masívnych betónových konštrukcií, najmä stropných (možné je využitie stien a podláh), zabezpečuje vykurovanie aj chladenie. Efektívnosť systému spočíva v jednoduchom zabudovaní, lákavých investičných nákladoch, vysokom komforte a udržateľnosti.

Vykurovanie a klimatizácia budov pomocou tepelne aktivovaných stavebných konštrukcií BKT aktuálne zažíva masové rozšírenie do stavebnej praxe. Môže sa oprieť o viac ako 30-ročný vedecký výskum a dôsledné praktické overenie tejto technológie na stovkách administratívnych a obytných budov.

Podomietkové stropné chladenie

Inštaluje sa na masívne stropy pomocou upevňovacích líšt a rúrok, ktoré sa následne prekryjú vrstvou omietky. Vhodné skôr pre administratívne a menšie priemyselné priestory.

Stropné chladenie

Stropné chladenie v priemysle

Suchý – sadrokartónový spôsob

Vyznačuje sa rýchlym nábehom a vyššou flexibilitou, avšak patrí medzi drahšie varianty. Využíva sa prevažne na miestach, ktoré nedovoľujú inštaláciu namokro. Často sa používa pri rekonštrukcií drevených, ľahkých alebo montovaných stavbách alebo v podkrovných stropných konštrukciách. Chladenie je zabudované do sadrokartónových platní, ktoré sú inštalované do konštrukcie stropu.

Rozumnejšia voľba

Stropné chladenie ponúka množstvo komfortných a zdravotných benefitov. Pre ľudský organizmus je prirodzenejšie a omnoho príjemnejšie, ako klasické prúdenie vzduchu. Jeho montáž je jednoduchá, rýchla a prevádzka nevyžaduje žiadnu údržbu. Okrem toho má zásadný vplyv na prostredie. Ak chcete aby bolo príjemné a komfortné, vďaka ktorému budú vaši zamestnanci zdraví, spokojní a produktívni, tak kvalitné chladenie je tou správnou voľbou.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...