Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Zaujímavosti>>Najznámejšie budovy so stropným chladením

Najznámejšie budovy so stropným chladením

História a aj súčasnosť stropného chladenia je plná zaujímavých faktov. Viacero pozoruhodných budov v zahraničí aj u nás využívalo a využíva systém stropného chladenia. Prehľad tých najznámejších je pre vás pripravený v našom článku.

Bank of England

Budova centrálnej banky Spojeného kráľovstva v Londýne z roku 1734, prezývaná familiárne The Old Lady of Threadneedle Street, sa dočkala stropného chladenia počas rozsiahlej rekonštrukcie v roku 1935. Historicky prvý veľkoplošný stropný chladiaci systém navrhol stavebný inžinier Oscar Faber. Medené rúrky vložené do stropnej omietky aj podlahy boli využívané na chladenie aj vykurovanie, systém však bojoval s kondenzáciou.

Budova Ríšskeho snemu v Berlíne

Historické sídlo Reichstagu, parlamentu Nemeckej ríše z roku 1894, bolo v roku 1933 úmyselne podpálené. Počas rekonštrukcie bol v budove inštalovaný systém stropného chladenia. Budova bola počas II. svetovej vojny zničená náletmi spojencov a ruskou armádou v roku 1945, jej rekonštrukcia reálne začala až koncom 50. rokov.

Vedeli ste, že…

… stropný systém budovy Ríšskeho snemu chladenia bol technicky veľmi podobný Faberovmu, ale už s riadeným vetraním?

Cooper Union Academic Building New York

Hypermoderná univerzitná budova dokončená v roku 2009 je prvá stavba v New Yorku s hodnotením LEED Platinum. Jej mimoriadnu energetickú účinnosť zabezpečujú inovatívne technológie. Na stropné chladenie a aj vykurovanie budovy slúžia sálavé stropné panely. Vetranie v 7-podlažnej budove zabezpečuje progresívny rekuperačný systém.

Millennium Water Project Vancouver

Budovy olympijskej a paralympijskej dediny postavené pre zimné olympijské a paralympijské hry 2010 získali LEED Gold certifikát. V 32-hektárovom komplexe budov dnes žije a pracuje okolo 16-tisíc ľudí. Okrem progresívnych systémov stropného chladenia sú budovy komplexu známe aj „zelenými strechami“. Komplex, ktorý vznikol prestavbou nevyužívaného priemyselného areálu získal viacero prestížnych ocenení za inovácie.

Budova Národní technické knihovny v Prahe

V najznámejšej českej modernej budove so systémom stropného chladenia z roku 2009 je inštalovaný systém tepelne aktivovaného betónového jadra stropnej konštrukcie BKT. Na 6 nadzemných a 3 podzemných podlažiach pokrýva plochu okolo 10 000 m² takmer 50 000 m potrubia. Chladenie tepelne aktivovanou konštrukciou stropu je kombinované s automatickým systémom prirodzeného nočného vetrania

Palác DRN Praha

Unikátne prepojenie klasickej a modernej architektúry na Národní třídě, dokončené v roku 2017 sa hrdí titulom Stavba roka 2019. Využíva systém temperovanej betónovej konštrukcie BKT od REHAU na chladenie aj vykurovanie. Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo s 24 vrtmi pod konštrukciou základovej dosky v kombinácii so suchým chladičom a plynovou kotolňou ako doplnkovým zdrojom tepla.

Vedeli ste, že…

… Palác DRN dostal svoj názov pre neobvyklé využitie zelene na streche aj presklenej fasáde?

Bratislava Business Centrum BBC 1

Prvá slovenská „zelená“ administratívna budova s certifikátom LEED Gold bola skolaudovaná v roku 2016. Stropné chladenie zabezpečuje systém kapilárnych rohoží v podhľadových kazetách stropov s dodatočným vetraním. Budova s 10 nadzemnými podlažiami využíva na chladenie dve chladiace jednotky. V každej kancelárii sú umiestnené senzory rosného bodu.

Rezidenčný komplex Blumental v Bratislave

Prvý polyfunkčný obytný komplex v našej krajine využívajúci sálavý stropný systém chladenia a vykurovania bol dokončený v roku 2018. Okrem viacerých najmodernejších technológií má aj 4700 m² zelených vegetačných striech. Komplex s 210 bytovými jednotkami a administratívnymi a obchodnými priestormi využíva sálavý stropný systém chladenia a vykurovania REHAU. Systém chladenia každej miestnosti je napojený na centrálny uzol na každom podlaží, každá miestnosť má samostatnú reguláciu a senzory rosného bodu.

Stropné chladenie si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...