Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>O koľko °C dokáže ochladiť stropné chladenie domácnosť

O koľko °C dokáže ochladiť stropné chladenie domácnosť

Otázka by skôr mala znieť, na koľko °C dokáže stropné chladenie ochladiť domácnosť. Priestorové teploty obytných miestností sú určené normami a nemali by byť zo zdravotných a hygienických dôvodov ani prekračované, ani podliezané. Kvalitne dimenzované, inštalované a regulované stropné chladenie obytné interiéry chladí na teploty určené normami, teda tak, aby boli tepelný komfort a tepelná pohoda maximálne. Otázka, o koľko °C dokáže ochladiť stropné chladenie domácnosť, je ak nie špekulatívna, tak šalamúnska a diskutabilná, ale pokúsime sa ju zodpovedať. Na začiatok údaj odhadneme tak na okolo 20 °C a možno budeme prekvapení, k akému číslu sa dostaneme na konci článku.

Čo je to tepelná pohoda

Nebudeme porovnávať, ako rôzne vníma tepelnú pohodu v interiéri obyvateľ Sahelu a Grónska. Ak sa vrátime do nášho – zatiaľ stále mierneho – klimatického pásma, musíme aj pri vyhodnocovaní tepelnej pohody brať do úvahy bežné teploty v našich končinách. Bez ohľadu na to, že hraničné teploty vnímania tepelnej pohody sú dané, je to vždy individuálny vnem, pocit. Preto je prirodzené, že dvaja rôzni Slováci z rovnakého mesta môžu vnímať tepelnú pohodu inak, ako napríklad ich priateľky. Tepelná pohoda je vyváženie vplyvov a faktorov prostredia – v našom prípade obytného interiéru – kde sa človek cíti v pohode. Na individuálne vnímanie tepelnej pohody má vplyv navzájom sa ovplyvňujúce pôsobenie najmä týchto faktorov: 

 • dispozičné riešenie a architektonické usporiadanie miestnosti
 • spôsob prenosu tepla
 • teplota vzduchu v miestnosti
 • teplota plôch v miestnosti
 • teplota vzduchu mimo miestnosti
 • spôsob vetrania
 • rýchlosť prúdenia vzduchu
 • relatívna vlhkosť vzduchu
 • činnosť človeka
 • odev človeka
Čo je to tepelná pohoda

Teplo v domácnosti vplýva prirodzene aj na ľudský organizmus.

Dá sa tepelná pohoda merať?

Pocity – pretože tepelná pohoda je o vnímaní – exaktne merať nevieme, vieme ich ale vyhodnocovať podľa subjektívnych vyjadrení konkrétneho človeka. Tepelnú technickú kvalitu vnútorného prostredia budov, ktorú vnímajú ľudia, určujeme indexami PMV – predicted mean vote a PPD – predicted percentage of dissatisfied. Prvý index charakterizuje predpokladaný stredný stupeň tepelnej pohody a druhý predpokladaný percentuálny podiel nespokojných ľudí. PMV index predpovedá priemerný, stredný, neutrálny tepelný pocit pohody na základe reakcie relevantne veľkej skupiny ľudí na tepelnú situáciu. Je popísaná stupnicou tepelných pocitov:

+3  horúco
+2  teplo
+1  mierne teplo 
0  neutrálny
-1  mierne chladno
-2  chladno
-3  zima

 

Ideálne nastavenie indexu PPD vychádza z PMV a malo by vyzerať takto:

− 0,5 < PMV ≤ +0,5

Viete…

… aké sú bežné teploty vzduchu v saune? Závisí to od typu a parametrov sauny, ale zvyčajne od 45 až do 100 °C. Aj keď máme v lete bežne v nechladených interiéroch pocit „ako v saune“, teploty prehriatych miestností v lete sú okolo 40 °C. Kvalitné stropné chladenie si musí vedieť poradiť aj s takýmito hraničnými teplotami a interiér schladiť do optimálnych 26 °C.

Nie je teplota ako teplota

Optimálne teploty vzduchu v miestnostiach určuje norma STN/EN 12831:

 • v obytných a pobytových miestnostiach: 20 °C
 • v kúpeľniach: 24 °C

 

Stropné plošné systémy chladenia však neochladzujú vzduch v interiéri vháňaním studeného vzduchu, napríklad ako klimatizačné systémy, ale fungujú na princípe sálania. Teda ochladzovaním, respektíve odoberaním tepla chladiacim stropom z okolitých konštrukcií, plôch, predmetov, živých organizmov a vzduchu. Smernou hodnotou pre stropné sálavé chladenie je preto operatívna priestorová teplota, ktorou je stredná hodnota spriemerovanej teploty vzduchu v miestnosti a priemernej povrchovej teploty okolitých plôch. Na operatívnu teplotu má vplyv aj teplota sálania a rýchlosť prúdenia vzduchu. Operatívna teplota je podľa EN ISO 7730 určená takto:

 • v lete 23 – 26 °C
 • v zime 20 – 24 °C

Stropné chladenie REHAU dosahuje optimálny výkon 60-70 W/m2 pri povrchovej teplote 19 – 20 °C a priestorovej teplote do 26 °C.

Konečný užívateľ komfortu stropného chladenia ani nepotrebuje vedieť, o koľko °C dokáže jeho stropné chladenie ochladiť domácnosť. Postačí vedieť, na koľko °C dokáže podlahovka ochladiť teplotu v miestnosti na takú, aby bola v rámci noriem a vnímaná ako komfortná. Toto za nás rieši inteligentná regulácia systému stropného chladenia.

Nemerajme teploty…

… ale užívajme tepelnú pohodu a komfort nášho domova. O správne a citeľne pohodové teploty sa stará v lete kvalitné a inteligentne regulované stropné chladenie. A aká je odpoveď na otázku z titulku nášho článku? Trafili sme sa na začiatku v odhade teploty, o koľko dokáže stropné chladenie domácnosť ochladiť alebo nie? V podstate áno: ak je vonku v tieni okolo 35 °C, na slnku je bežne aj o 10 viac. No a v prehriatom interiéri môže byť operatívna priestorová teplota kľudne aj okolo 40 °C. Ak sme pozorne čítali určujúce limity teplôt vychádzajúce z požiadaviek optimálnej tepelnej pohody a aj efektívneho fungovania stropného chladenia, dostaneme sa k výsledku: o 16 a viac °C. Nemáme dôvod riešiť, či je to veľa alebo málo, pretože je to tak akurát.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...