Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Servisovanie pri stropnom chladení

Servisovanie pri stropnom chladení

Stropné chladenie nie je ako klimatizácia, ktorej súčasti treba pravidelne čistiť, servisovať, vymieňať chladiace médium a priebežne pracne a finančne náročne udržiavať celý systém v chode. Kvalitný systém stropného chladenia sa inštaluje navždy. Jeho garantovaná životnosť je 50 rokov, reálna prevádzková oveľa viac. Stropné chladenie teda môžeme bez preháňania nazvať viacgeneračné, nemôžeme ale tvrdiť, že ide o „navždy bezúdržbový“ systém. Ak je stropné chladenie dimenzované, inštalované a aj spojazdnené správne autorizovaným technikom s garanciou odbornosti a kvality, musí fungovať správne. Je či nie je nevyhnutné servisovanie pri stropnom chladení?

Sofistikovaný systém

Jednou z často prezentovaných nevýhod stropného chladenia, ktorá nie je výmysel ani mýtus, je komplikovanosť systému. Stropné chladenie nie je totiž stropný ventilátor alebo „mobilná klimatizácia“, ktoré fungujú spôsobom bežných domácich spotrebičov: „zapoj a zapni“. Stropné chladenie je sofistikovaný a projektovo aj realizačne náročný systém. Ak je však naprojektovaný, dimenzovaný, inštalovaný, nastavený a otestovaný správne, máte po starostiach. Po inštalácii, čiže pred spustením do prevádzky, musí kvalitný systém stropného chladenia prejsť záťažovou a tlakovou skúškou a v rámci nich aj testom tesnosti. Je reálny fakt, že tieto systémy sa práve aj pre ich komplikovanosť a realizačnú náročnosť inštalujú navždy. Bez nutnosti priebežného servisovania, údržby či inej starostlivosti.

Chybička se ale může vloudit…

… pripomenuli by naši českí priatelia. Samotná rúrková časť systému stropného chladenia reálne nevyžaduje žiadny pravidelný servis. Áno, môže sa stať, že v rúrkovom rošte sa vyskytne porucha. Nezvykne však nastať sama od seba. Najčastejšie ide o mechanické poškodenie, napríklad nechceným prevŕtaním. Ak sa to výnimočne stane, je potrebné miesto identifikovať termokamerou, „obnažiť“, a na poškodenú rúrku aplikovať trvalo tesnú spojku. Ak ide o mokrý podomietkový systém, miesto opravy sa vyspraví omietkou. V prípade suchého systému zvyčajne postačí vymeniť segment, kde došlo k poškodeniu. Lokálna „oprava odspodu“ prichádza do úvahy aj pri systéme BKT alebo oBKT, ak v mieste poškodenia nie je v strope zbytočne veľa armovacieho železa.

Stropné chladenie zabezpečuje maximálny komfort

Bezkonkurenčné výhody…

. kvalitného systému plošného sálavého stropného chladenia sú všeobecne známe, nezaškodí ich ale zopakovať:

  • garantovaná životnosť 50 rokov
  • reálna viacgeneračná funkčnosť
  • záruka 10 rokov na rúrky a spájacie komponenty
  • vysoká efektívnosť
  • bezúdržbovosť
  • návratnosť vyššej vstupnej investície v nízkych prevádzkových nákladoch
  • reálna možnosť využitia ako efektívneho systému vykurovania
  • zdravotná a hygienická nezávadnosť
  • maximálny pocit tepelného komfortu
Kvalitný systém stropného chladenia „vyskladaný“ z vysoko kvalitných komponentov od rúrok, cez spojky, až po reguláciu, vyžaduje kvalitný zdroj chladu. K systému, ktorý bez problémov vydrží fungovať viacgeneračne, hľadajte porovnateľne spoľahlivý zdroj chladu. Najlepšie taký, ktorý nebudete mať dôvod meniť počas dlhej životnosti systému stropného chladenia.

Nastupujúci štandard

Spomeňme si, ako pred približne 20 rokmi bola klimatizácia automobilov príplatkový nadštandard. Dnes je to bežná samozrejmosť a niečo podobné nás čaká aj v segmente chladenia interiérov obytných budov. Klimatické zmeny sú do pomerne vysokej miery nezvratné a ich najciteľnejším sprievodným javom je zvyšovanie teplôt. Postupne si zvykáme na to, že aj v našich klimatických podmienkach už je a bude čoraz teplejšie. Naše mierne klimatické pásmo sa postupne mení na subtropické a je naozaj najvyšší čas aplikovať funkčné riešenia, ktoré udržia v prijateľných hraniciach komfort nášho bývania. Kvalitné stropné chladenie, ktoré bez problémov prakticky desiatky rokov nepotrebuje žiaden servisný zásah je efektívne riešenie a môžeme ho považovať za nastupujúci štandard.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...