Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Skladba systému stropného chladenia

Skladba systému stropného chladenia

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Nemusí to byť práve toccata a fuga ako od Bacha, ale taká správna, vyhovujúca skladba, vhodná pre stropné chladenie. Aby to všetko správne „hralo, znelo“ a fungovalo tak, ako dobre zladený orchester hrajúci vašu obľúbenú skladbu. Samozrejme, všetko správne načasované, taktované, riadené dirigentom, v prípade stropného chladenia reguláciou. Nie je ľahké vyskladať kvalitný orchester a už vôbec nie je jednoduché vyskladať kvalitný systém stropného chladenia. V oboch prípadoch, ak to má poriadne ladiť a chladiť, chce to profesionálny prístup. Čítajte, aká by mala byť vhodná skladba systému stropného chladenia.

Čo potrebujeme na stropné chladenie?

V prvom rade vhodný strop. Pretože nie každý strop každej miestnosti bežného interiéru je ten pravý na stropné chladenie. Vynecháme teda stropy kúpeľní, interiérových bazénov, sáun a tepidárií, z dôvodu nežiaducej kondenzácie vodných pár. Každý iný interiérový strop je teoreticky vhodný adept na stropné chladenie. Najmä preto, že spôsoby inštalácie sú vymyslené pre rôzne typy stropných konštrukcií. Kľúčové je aj to, že stropné systémy REHAU sú „dva v jednom“ – dimenzované aj na chladenie, aj na vykurovanie. Základná skladba systému stropného chladenia je jednoduchá: rúrky, niečo, čím ich uchytíme, pripojovacie potrubie, spojky a regulácia. Samozrejme voda a zdroj jej chladu.

Skladba suchého systému

Systémy stropného chladenia sú inštalované dvoma spôsobmi: v suchej a mokrej konštrukcii. Suchý spôsob je vhodný tam, kde nie je možné realizovať mokrý spôsob,  najmä pri rekonštrukciách. REHAU systém stropného chladenia v suchej konštrukcii je určený na realizáciu závesných interiérových stropných podhľadov. Prefabrikované izolované sadrokartónové dosky s predvŕtaným upevňovacím rastrom sa montujú na strop doslova ako skladačka. Chladiaci strop tvoria podhľadové dosky rôznej veľkosti so zafrézovanými drážkami a vloženými rúrkami v dvojitom meandri s rozostupmi 45 mm. Rozmerová variabilnosť dosák maximalizuje aktívnu chladiacu plochu aj v členitých miestnostiach.

Komponenty suchého systému:

 • stropné sadrokartónové dosky
 • upevňovacie komponenty
 • spájacie komponenty
 • rúrky RAUTHERM SPEED 10,1 x 1,1 mm
 • rúrky RAUTHERM SPEED alebo RAUTHERM S ako pripojovacie potrubie
 • priestorové termostaty na kontrolu rosného bodu v každej miestnosti
 • regulačná technika
 • obehové čerpadlo
 • zdroj chladu cirkulujúcej chladiacej vody
Systém stropného chladenia vyžaduje profesionálny prístup už v projektovej fáze výstavby alebo rekonštrukcie. Výber, projektovanie, dimenzovanie a aj realizáciu chladiaceho systému vždy prenechajte odborníkom. Až 10 z desiatich expertov neodporúča riešiť stropné chladenie svojpomocne, na kolene.

Skladba systému „na mokro“

Mokrý spôsob umožňuje rýchlu a flexibilnú pokládku rúrok do chladiacich polí priamo do stropnej konštrukcie. Rúrky systému sú bezpečne fixované tuhou vodiacou lištou z vysoko stabilného polypropylénu. Možné sú rozostupy pokládky 25 mm a násobky, v oblúkoch sú rúrky pevne uchytené dvojitými držiakmi. Chladiace potrubie je väčšinou napojené priamo na rozdeľovač, prípadne na pripojovacie potrubie. Rúrky z vertikálnej chladiacej úrovne do horizontálnej pripojovacej ohýba fixačný oblúk z polyamidu zosilnený sklenenými vláknami. Ochranné rúrky bezpečne vedú spojovacie potrubie z poteru k rozdeľovaču. Chladiaci systém upevnený na konštrukciu stropu prekrýva zvyčajne dvojitá vystužená omietka.

Stropné chladenie

Na montáž stropného chladenia je potrebný vhodný strop.

Komponenty mokrého systému

 • vodiaca lišta
 • fixačné a spájacie komponenty
 • prechodové komponenty
 • rúrky RAUTHERM SPEED 10,1 x 1,1 mm
 • rúrky RAUTHERM SPEED 16 x 1,5 mm alebo RAUTHERM S ako pripojovacie potrubie
 • priestorové termostaty na kontrolu rosného bodu – v každej miestnosti
 • regulačná technika
 • obehové čerpadlo
 • zdroj chladu cirkulujúcej chladiacej vody

Skladba systému stropného chladenia…

… je presne daná najmä typom stropnej konštrukcie, na ktorú alebo do ktorej je systém inštalovaný. Aby stropné chladenie „ladilo a hralo“ ako dobre zohratý orchester, je potrebné ho vyskladať z kvalitných hráčov na rôzne nástroje. A potrebuje aj presného, skúseného dirigenta. Hráčmi a nástrojmi sú komponenty a príslušenstvo systému, dirigentom je regulačná technika. Plánovanie, projektovanie a realizáciu systémov stropného chladenia určujú normy a smernice. Kvalitu a životnosť systémov REHAU nastavuje výrobca tak vysoko, ako je to len možné. Ich pridanou hodnotou je okrem nadštandardnej záruky a dlhodobej životnosti aj využiteľnosť „dva v jednom“: dokážu nielen v lete chladiť, ale aj v zime kúriť.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...