Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Aké druhy klimatizácie poznáme?

Aké druhy klimatizácie poznáme?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Primárnym účelom klimatizácií je ochladzovať vzduch v miestnosti a teplo odvádzať von. Dnešné moderné klimatizácie však toho dokážu omnoho viac. Filtráciou vzduchu vás zbavia prachu a mikroorganizmov či znížia vzdušnú vlhkosť v miestnosti. Niektoré z nich disponujú dokonca aj funkciou ohrevu vzduchu. Na trhu ich existuje obrovské množstvo, pričom na základe typu a technických parametrov sa delia do niekoľkých variánt a skupín. O základných druhoch klimatizácií si povieme v našom článku.

Základné delenie klimatizácií

Rôznych modelov klimatizačných jednotiek je na trhu veľké množstvo. Delia sa podľa počtu vnútorných jednotiek, priestorových možností, designových požiadaviek a funkcionality. Rovnako je tu možnosť pre tých, ktorí klimatizáciu nechcú fixovať – mobilná klimatizácia (menej výkonná a lacnejšia varianta). Je vhodná predovšetkým tam, kde sa nedá urobiť montáž klasickej klimatizácie, prípadne vtedy, keď je potrebné klimatizovať iba jednu miestnosť (o veľkosti približne od 10 do 40 m2). Jednotku len stačí zapojiť do elektrickej siete a hadicu s odvodom teplého vzduchu vyviesť do vonkajšieho priestoru cez pootvorené okno alebo otvor v stene. Tu si však treba dať pozor. Lacnejšie modely bývajú zvyčajne aj hlučnejšie.

Z konštrukčného hľadiska a na bežné používanie delíme klimatizácie podľa:

  • Počtu vnútorných jednotiek – mono-split, multi-split. Vonkajšia jednotka je pri oboch variantoch len jedna. 
  • Typov vnútorných jednotiek – nástenné, kanálové, kazetové, podstropné a parapetné.

Počet vnútorných klimatizačných jednotiek

Tento parameter zohľadňuje najmä priestorové požiadavky. Väčšina klimatizačných zariadení sa pritom skladá z dvoch častí, a to vnútornej a vonkajšej jednotky. Tieto klimatizačné jednotky niekedy nazývame ako split (delené) jednotky. Mono-splitová klimatizácia predstavuje menšiu variantu, ktorá je vhodným riešením do priestorov, kde treba chladiť iba jednu miestnosť. Ako je už z názvu zrejmé, k vonkajšej jednotke je pripojená iba jedna vnútorná.

Vonkajšiu jednotku môžete vidieť zavesenú na fasádach domov či bytov. Vnútorná (výparník) sa umiestňuje v miestnosti a koluje v nej chladivo, ktoré sa z kvapalného mení na plynné. Odparovanie pritom spôsobuje, že teplota chladiaceho média je nízka, pričom  teplo z miestnosti sa odoberá cez ventilátorom hnaný ochladzovaný vzduch. Práve táto odparovacia reakcia má za následok odoberanie tepla z miestnosti. Môžete si s ňou dokonca aj kúriť alebo ju ovládať na diaľku mobilným telefónom.

Multi-splitová klimatizácia je založená na rovnakom princípe ako mono-splitová. Rozdiel spočíva len v tom, že na vonkajšiu jednotku je napojených viac vnútorných, ktoré môžu byť následne rozdelené do niekoľkých miestností. Jednotlivé vnútorné jednotky sú individuálne nastaviteľné a ovládateľné. Viac vnútorných jednotiek znamená to, že tento typ klimatizácie sa hodí predovšetkým do veľkých bytov, rodinných domov, prípadne do veľkých polyfunkčných objektov.

Typy vnútorných klimatizačných jednotiek

Designové požiadavky a funkcionalitu zohľadňujú jednotlivé typy vnútorných klimatizačných jednotiek:

  • Nástenné – umiestňujú sa do vyššej časti zvislej steny, pričom predstavujú najobľúbenejší typ vnútornej klimatizačnej jednotky. Vyznačujú sa veľkou designovou variabilitou a farebnosťou. 
  • Kanálové – takmer ich nevidno, pretože sú väčšinou ukryté v sadrokartónovom podklade. Ich princípom je nasávanie vzduchu cez nasávacie kanály a jeho následné chladenie. Vychladený vzduch sa vracia naspäť do miestnosti cez vzduchovody. Z celej klimatizačnej jednotky je vidno iba nasávaciu a výfukovú mriežku. 
  • Kazetové – inštalujú sa pod strop. Ideálne sú vo väčších miestnostiach s vyššími stropmi. Najčastejšie sa montujú v komerčných budovách (hotely, reštaurácie…). Ich veľká prednosť spočíva v tom, že sa dá na nich napojiť prívod čerstvého vzduchu.
  • Podstropné – hodia sa do priestorov, kde sú vysoké stropy, prípadne nedostatok miesta nad sadrokartónovým stropom. Ich výhodou je pomerne veľký výkon. Najčastejšie sa používajú v predajniach, výrobných halách či športových zariadeniach.
  • Parapetné – vhodné do priestorov, kde je málo miesta, prípadne tam, kde sa nedajú inštalovať nástenné klimatizačné jednotky. Umiestňujú sa pod oknom, pričom sa využívajú aj ako náhrada klasických vykurovacích radiátorov. Okrem toho dokážu dokonale vychladiť priestor aj vo veľkých horúčavách.

Klimatizácia

Alternatíva ku štandardnej klimatizácii

Pri štandardnej klimatizácii multi-splitové vonkajšie jednotky dokážu komunikovať s rôznymi druhmi vnútorných jednotiek? Napríklad s kanálovými, nástennými, kazetovými či podstropnými jednotkami. Pri výbere klimatizácie treba vziať do úvahy ešte rozdiely vo výkone, hlučnosti, spotrebe elektrickej energie a v spôsobe odvádzania kondenzátu.

Štandardné klimatizácie sú síce fajn, ale viete čo je super? Stropné chladenie. Jeho veľkými výhodami sú energetická efektívnosť, neviditeľnosť a tichosť, prevádzková nenáročnosť, finančná návratnosť, výrazná samoregulačná schopnosť a nehrozí pri ňom tepelný šok z prechodu z interiéru do exteriéru.

Viete…

…že stropné chladenie vám v porovnaní so štandardnou klimatizáciou môže ušetriť 20 až 50% nákladov na elektrickú energiu?

Záver

Klimatizácie sa delia podľa počtu a typu vnútorných jednotiek, a tiež podľa priestorových možností, designových požiadaviek a funkcionality. Rozdiely v jednotlivých druhoch spočívajú aj v spôsobe odvádzania kondenzátu, hlučnosti, množstve ďalších funkcií či v spotrebe energie. Hoci boli klimatizácie v minulosti populárnym riešením, dnes je už nová doba.  Zdravou a dlhodobo ekonomickejšou alternatívou ku štandardnej klimatizácii je stropné chladenie. Viac o tom sa dočítate v našom článku – 5 dôvodov, prečo je stropné chladenie lepšie ako klimatizácia.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...