Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Podlahové chladenie a jeho efektivita

Podlahové chladenie a jeho efektivita

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Jedným zo zdravých a efektívnych spôsobov, ako si v domácnosti udržať teplotnú pohodu počas horúcich letných mesiacov, je podlahové chladenie. Ak teda máte doma podlahové vykurovanie, neváhajte využiť aj túto možnosť. O jeho výhodách a efektivite si povieme v našom článku.

Systém podlahového chladenia

Pokiaľ vaša domácnosť disponuje vodným podlahovým kúrením, je škoda ho nevyužiť v lete na chladenie. Jediným rozdielom je pritom iba teplota vody v systéme. Podlahové kúrenie je tak v kombinácii s tepelným čerpadlom ideálnym spôsobom, ako v domácnosti dosiahnuť príjemnú klímu nielen v sezóne kúrenia, ale aj počas horúcich letných dní. 

Pri vhodnom zladení podlahového vykurovania s tepelným čerpadlom (dostatočná hustota rúr približne 10 – 15 cm) nie je z pohľadu chladenia nutná takmer žiadna dodatočná investícia. Vhodné je však doplniť zónovú reguláciu, ako napríklad Nea Smart 2.0 od REHAU, ak tam už nie je pre pôvodne zvažované podlahové vykurovanie. Princíp podlahového chladenia je totiž rovnaký ako pri podlahovom kúrení. Jediné, čo budete potrebovať, je tepelné čerpadlo, ktoré je schopné reverzného chodu. Avšak celý proces chladenia prebieha v rovnakých rúrkach, ako aj pri podlahovom vykurovaní. 

Z dôvodu, že podlahové chladenie je založené na spôsobe sálania chladu do priestoru, tepelné čerpadlo vháňa do vykurovacieho systému vodu so zníženou teplotou 17 až 18 °C. Tá následne zníži teplotu povrchu podlahy na približne 21 °C. Dôležité je zmieniť aj to, že takto znížená teplota dokáže schladiť celý interiér na príjemné a zdravé hodnoty.

Viete…

…že pri podlahovom chladení sa nemusíte obávať neželanej kondenzácie vody na uložených rúrkach pod podlahou ani navlhnutia podlahy? Tepelné čerpadlo s vhodnou reguláciou, ako napríklad Nea Smart 2.0, totiž za každých okolností optimalizuje teplotu vody a udržiava ju nad rosným bodom.

Výhody podlahového chladenia

Vo všeobecnosti môžeme výhody podlahového chladenia zosumarizovať nasledovne:

  • minimum prevádzkových nákladov,
  • šetrenie priestorom,
  • jednoduché ovládanie,
  • rovnomerné chladenie interiéru,
  • kúrenie a chladenie v jednom systéme so spoločným ovládaním,
  • zdravý spôsob chladenia.

V súvislosti s výhodami podlahového chladenia je najdôležitejšie zdravotné hľadisko. Rozdiel teplôt je totiž pri bežnej klimatizácii väčší, čo znamená zvýšené riziko vzniku zdravotných problémov. Tie sa najčastejšie spájajú s narušením imunity a termoreguláciou organizmu, čo vedie k väčšej náchylnosti ku chorobám. Druhým aspektom je fakt, že pri podlahovom chladení nedochádza k víreniu prachu, roztočov a baktérií, čo určite ocenia najmä alergici a astmatici. Tým, že nevzniká prievan, vzduch v miestnosti prúdi prirodzene a rovnomerne.

Z dôvodu, že pri podlahovom chladení znížite teplotu vody v systéme iba o 3 °C, tak sa dostáva k slovu ekonomické hľadisko a s tým súvisiaci fakt znížených prevádzkových nákladov a šetrenia životného prostredia. Pamätajte tiež na to, že studený vzduch je ťažší, preto sa drží pri zemi (podlahe). V tomto prípade pociťujú zmeny teplôt ako prvé ľudské nohy. Počas horúcich letných dní preto prináša chladnejšia podlaha väčší tepelný komfort, ako ochladzovanie a prúdenie studeného vzduchu v priestore. Okrem toho tu je ešte benefit vo forme šetrenia priestorom (žiadne vnútorné klimatizačné jednotky…).

Muž v kuchyni

Podlahové chladenie má množstvo výhod.

Nevýhody podlahového chladenia

Aj podlahové chladenie má svoje nevýhody. V porovnaní s výhodami sa však negatíva podlahového chladenia ani zďaleka nepribližujú k tomu, aby zohrávali významnejší podiel pri rozhodovaní ohľadom jeho inštalácie. V tomto smere hrá najdôležitejšiu úlohu dostatočná tepelná ochrana domu. Pri podlahovom chladení môže byť problémom zvýšené solárne teplo, ktoré sála najmä z okien. Z toho dôvodu je dôležité zakúpenie vonkajších žalúzií, čo v mnohých prípadoch predražuje vstupné náklady.

Ďalšie nevýhody podlahového chladenia môžeme sumarizovať nasledovne:

  • obmedzený výkon – nedá sa očakávať schladenie pod 24°C, preto je dôležité vonkajšie tienenie okien,
  • studené nohy – je nutné nosiť papuče, prípadne do priestorov, kde štvornožkujú deti, treba dočasne položiť koberec,
  • nutné udržiavať vhodnú vlhkosť v interiéri – tento typ chladenia ju totiž neredukuje. 

Z dôvodu, že podlahové chladenie sa nehodí pre ľudí, ktorí sú precitlivení na pocit studených nôh, je v ich prípade vhodnejšie a oveľa efektívnejšie stropné alebo stenové chladenie.

Nohy v ponožkách

Podlahové chladenie má aj svoje nevýhody. V porovnaní s výhodami je ich ale oveľa menej.

Záver

Vodné podlahové kúrenie môžete efektívne využiť aj na podlahové chladenie. Jediný rozdiel medzi nimi je v zníženej teplote vody v systéme. Podlahové chladenie prináša výhody, ktoré spočívajú v zdravotnom, ekonomickom aj ekologickom rozmere. Okrem toho sa nemusíte báť ani kondenzovania vody na rúrkach a slabšej efektivity v porovnaní s bežnou klimatizáciou. Práve naopak. Jediné výraznejšie obmedzenie je u ľudí, ktorí sú precitlivení na pocit studených nôh.

Ohodnoťte náš článok

3.6/5 (8)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...