Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Ako na pasívne chladenie rodinného domu

Ako na pasívne chladenie rodinného domu

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

K pasívnemu chladeniu rodinného domu patrí najmä orientácia stavby, vzdialenosť povrchových vôd od budovy, použitý stavebný materiál, farba fasády, prítomnosť stromov v okolí domu a prvky tieniacej techniky. Na to všetko je najlepšie pamätať už v projektovej fáze výstavby. Metódami pasívneho chladenia totiž môžete ušetriť nemalé peniaze. Viac o tom si povieme v našom článku „Ako na pasívne chladenie rodinného domu”. Čítajte ďalej.

Rolety zabránia vstupu tepla

Vonkajšie tienenie na oknách je prvou a najjednoduchšou voľbou, ktorou dokážeme do veľkej miery ovplyvniť, koľko tepla si do domu pustíme. Samozrejme, reč je najmä o roletách a žalúziách ktoré síce do interiéru prepustia svetlo, no podstatné množstvo tepelnej energie zadržia (80 až 90%). Dôsledkom toho je, že okná ani interiér v dome sa účinkom slnečných lúčov zbytočne neprehrievajú. Práve naopak. Dokážu udržiavať teplotný komfort i počas horúcich letných mesiacov. Dôležité je tiež zmieniť, že rolety pasívne chladia aj uprostred oblastí s hustým osídlením, napríklad na predmestí s koncentrovanou radovou zástavbou rodinných domov. V zime dokonca plnia úlohu tepelného izolantu a zvyšujú bezpečnostnú úroveň stavby.

Bledé farby, menej tepla

Pri pasívnom chladení je nutné dodržiavať aj základné zákony fyziky – biele farby svetlo odrážajú a čierne pohlcujú. Pri pasívnom chladení hrá totiž dôležitú úlohu aj miera absorpcie tepla vonkajších múrov budovy. Samozrejme, nejde iba o fasádu, ale aj o strechu. Z toho dôvodu by ste nemali pri dokončovaní stavby zabudnúť na striebristo lesklý náter, prípadne použite náter svetlejšieho farebného odtieňa. Iba tak si zabezpečíte efektívne odrážanie tepelnej časti slnečného žiarenia. Čím bledšia farba, tým menej tepelnej energie sa na fasáde domu pohltí. 

Viete…

…že elementárna fyzika odrážania slnečných lúčov svetlými farebnými odtieňmi stojí za krásnymi bielymi domami na gréckych ostrovoch či Malte?

Vodné plochy pri dome

Na pasívne chladenie domu a ako podpora stropného chladenia sú veľmi účinné aj vodné plochy v jeho blízkosti. Môže ísť napríklad o fontánky, jazierka či bazén. Podobne, ako je tomu pri listoch stromov, voda viaže teplo, keď sa odparuje. Vďaka tomuto procesu sa následne absorbované teplo premieňa na viazané a z toho dôvodu teplota okolitého vzduchu klesá. V tomto smere je v súčasnosti veľmi populárne vytváranie prírodných kúpacích jazierok, prípadne umelých kanálov s tečúcou vodou. Dosiahnete tým nielen príjemnejšie teploty v interiéri v dôsledku pasívneho chladenia, ale aj príjemný akustický efekt.

Bazén

Vodná plocha v blízkosti rodinného domu

Využite silu stromov

Aj stromy v blízkosti domu sú efektívnym elementom pasívneho chladenia. Samozrejme, bavíme sa najmä o listnatých stromoch. Dôkazom toho je príjemná klíma v prostredí hustého listnatého lesa aj v období najväčších letných horúčav. V prípade stromovej zelene dochádza k pasívnemu chladeniu na dvoch úrovniach. Sú to:

  1. klasické tienenie – veľká časť absorbovanej slnečnej energie sa využíva na fotosyntézu,
  2. proces odparovania vody z listov – pri odparovaní sa ochladzuje aj okolitý vzduch.

Ďalším dôležitým faktom je tiež to, že stromy nielenže tienia tepelné slnečné žiarenie, ale zároveň slúžia aj ako prírodná prekážka proti prúdeniu teplého vetra. Stromy oceníte dokonca aj v zime, kedy je toho tepla menej, a to práve vďaka opačnému efektu, ako je tienenie v lete – na jeseň a v zime už listy nie sú prekážkou pre prienik teplého slnečného tienenia. Tým ušetríte v súvislosti so sezónnym vykurovaním. Stromová zeleň je tak akousi prírodnou roletou, ktorá sa automaticky sťahuje a vyťahuje práve vtedy, keď je to potrebné.

Jednou z prírodných síl, ktoré môžete využiť pri pasívnom chladení, je aj vietor. V ázijských krajinách je to bežným štandardom. V našich končinách to, žiaľ, nie je vždy možné, pretože to neumožňuje naša klíma. Základným predpokladom toho je totiž pravidelný smer prúdenia vzduchu a takých miest je na Slovensku ako šafránu. Prirodzené vetranie je však dôležité aj z iného hľadiska, napríklad pre zabezpečenie optimálnej hladiny CO2 v interiéri.

Listnatý strom

Stromová zeleň ako efektívne riešenie pasívneho chladenia

Záver

Pasívne chladenie rodinného domu je dôležité najmä z ekonomického hľadiska. S minimom úsilia a len s využitím a rozumným zakomponovaním jeho zložiek dokážeme ušetriť nemalé peniaze. Medzi jeho najdôležitejšie využívané aspekty patria rolety na vonkajšej strane okien, bledší odtieň fasády domu a využívanie vodných plôch a stromovej zelene v blízkom okolí budovy. 

Ohodnoťte náš článok

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...