Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Rady>>5 tipov na ochladenie miestnosti

5 tipov na ochladenie miestnosti

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Bez klimatizácie alebo stropného chladenia môže byť boj s horúčavami náročný. Aj keď sa Slovensko nachádza v miernom pásme, extrémne teploty sú u nás stále častejším javom. Dlhodobý pobyt v takýchto podmienkach predstavuje veľkú záťaž pre organizmus. Aby ste sa vyhli negatívnym efektom horúčav na vaše zdravie, je potrebné doma udržiavať príjemnú teplotu. Tu je 5 tipov, ktoré vám aj bez klimatizácie či stropného chladenia pomôžu v tých najväčších horúčavách udržať vzduch v miestnosti na príjemnej teplote.

Načasujte si vetranie

Mnohí ľudia podceňujú silu správne načasovaného vetrania. Počas dňa nechajú pootvorené okná v snahe dosiahnuť aspoň nejaký pohyb vzduchu. Pritom si neuvedomujú, že týmto spôsobom nechávajú horúci vzduch z exteriéru vnikať dnu. Kľúčom k príjemnej teplote v interiéri aj bez klimatizácie a stropného chladenia je udržiavanie teplého vzduchu za zatvorenými oknami. Vetrajte počas noci a rána, kedy je aj vonku príjemne. Potom zatvorte okná a s vetraním čakajte dovtedy, kým opäť nie je vonku chladnejšie ako vnútri. Ak ste počas dňa doma a máte „vydýchaný vzduch,“ snažte sa vytvoriť prievan a vetrajte čo najkratšie, ideálne 5 – 10 minút.

Blokujte slnečné žiarenie

Žiarenie zo slnka je zdrojom energie, ktorá sa mení na teplo. Ak chcete teda udržať vnútro vášho bytu čo najchladnejšie, je potrebné dovnútra vpúšťať iba minimum slnečného žiarenia. Vďaka tomu sa interiér nebude zohrievať a chladný vzduch z noci a rána si dlhšie udrží svoju teplotu. Na to dnes existuje viacero dostupných metód. Asi najpopulárnejším riešením je blokovanie slnečného žiarenia pomocou žalúzií a roliet. Z hľadiska ochrany proti teplu sú lepšie exteriérové rolety – tie zastavia žiarenie ešte pred oknom, takže teplo sa rozptýli v exteriéri. Taktiež sa dajú využiť rôzne protislnečné fólie, ktoré odrážajú svetlo podobne ako zrkadlo.

Ak máte ventilátor a formu na ľad, môžete si vytvoriť provizórnu klimatizáciu. Namierte ventilátor na misku plnú ľadu a nechajte studený vzduch rozfúkavať po miestnosti.

Nepoužívajte elektroniku

Žijeme v dobe, kedy by ste vo veľkej väčšine domácností miestnosť bez elektroniky hľadali zbytočne. Pri niektorých spotrebičoch, ako napríklad chladničke či mrazničke, nemáte na výber a musíte ich nechať stále zapojené. Doma ale určite nájdete zariadenia, bez ktorých sa pokojne zaobídete. Medzi najčastejšie „generátory zbytočného tepla“ patria:

  • Počítače – odchádzate od počítača bez toho, že by ste ho vypli alebo uspali? Iba pár kliknutí vás delí od toho, že doma budete mať o jeden zdroj tepla menej.
  • Televízory – stačí sa držať jednoduchého pravidla, že ak televízor nikto nepozerá, treba ho vypnúť.
  • Osvetlenie – svieti vám v tomto momente nejaká lampa v byte zbytočne? Je dosť možné, že ste v niektorej miestnosti zabudli zhasnúť alebo vám v izbe svietia dve lampy naraz.

Pri dnešnej elektronike sa kladie dôraz na spotrebu energie a iba minimum sa mení na teplo. Ak sa teda chcete počas horúčav zbaviť každého zdroja tepla v miestnosti, vypnite všetko, čo práve nepotrebujete.

Priestorná obývačka

Vypnutím elektrospotrebičov dochádza k ochladeniu interiéru.

Načasujte si domáce práce

Varenie, pečenie, pranie, žehlenie, vysávanie… to je len časť z domácich prác, pri ktorých sa teplota v miestnosti môže citeľne zvýšiť. Mali by ste sa im preto venovať podľa možnosti v chladnejších častiach dňa. Samozrejme, toto plánovanie má svoje limity. Za vysávanie bytu o piatej ráno by vás asi susedia nepochválili, ale žehlenie alebo príprava niektorých jedál sa dá presunúť aj na večer. Keď už niečo musíte robiť počas dňa, snažte sa vyhnúť najteplejšej časti dňa, čiže medzi 12. a 15. hodinou. Poďakujú sa vám za to jednak ostatní členovia rodiny, pretože nebudete ešte viac zohrievať vzduch v byte, ale aj váš organizmus, ktorý sa snaží počas horúčav obmedziť fyzickú aktivitu.

Sprchujte sa studenou vodou

Pre niektorých je studená sprcha počas celého roka zaručeným receptom, ako sa ráno prebrať. Iným naskakujú zimomriavky už len pri pomyslení na kontakt so studenou vodou. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, zníženie teploty vody pri sprchovaní počas leta bude mať hneď niekoľko príjemných účinkov:

  • vyhnete sa zbytočnému ohrievaniu vzduchu v kúpeľni,
  • udržíte nižšiu vlhkosť vzduchu,
  • studená voda vás preberie z únavy spôsobenej horúčavami,
  • studené sprchy poskytujú viaceré zdravotné benefity, ako napríklad podpora imunity či cirkulácia krvi.
Kúpeľňa

Zníženie teploty vody pri sprchovaní má viaceré výhody.

Záver

Je pravdou, že ani jedna z týchto metód nebude taká efektívna, ako stropné chladenie alebo klimatizácia. Na druhej strane ide o tipy, ktoré viete z veľkej časti zaviesť do praxe už od nasledujúceho dňa. Vďaka tomu vám môžu pomôcť k aspoň čiastočnému tepelnému komfortu počas horúčav, zatiaľ čo budete vyberať a inštalovať efektívnejší spôsob chladenia.

Ohodnoťte náš článok

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...