Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Home>>Články>>Edukácia>>Najtichšia klimatizácia je stropné chladenie

Najtichšia klimatizácia je stropné chladenie

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Vadí vám hluk klimatizácie, no chcete v horúčavách udržať interiér príjemne vychladený? Málokto vie, že najtichšia klimatizácia je stropné chladenie. Stropné chladenie prináša viacero výhod pre každého, kto s ním príde do kontaktu – od rodín, ktoré si doma vychutnávajú tepelný komfort aj počas najhorúcejších dní až po zamestnávateľov, ktorí majú nižšie náklady na chladenie a spokojných zamestnancov. Zaujíma vás, v čom spočívajú najväčšie benefity stropného chladenia? Čítajte ďalej a možno sa aj vy rozhodnete pre tichšiu alternatívu chladenia vnútorných priestorov.

Keď potrebujete ticho

Jednou z nevýhod tradičnej klimatizácie je hluk, ktorý vydáva počas chladenia. Žiaľ, túto vlastnosť si mnohí uvedomia až v momente, keď si dajú klimatizáciu namontovať a začnú ju využívať. To býva problémom najmä pri:

  • práci – neustály hluk v pozadí môže mať nepriaznivý vplyv na spokojnosť a produktivitu zamestnancov,
  • oddychu s rodinou či priateľmi – keď trávite čas so svojimi najbližšími, pravdepodobne nechcete, aby bol vyplnený hlukom klimatizácie,
  • spánku – keď svet okolo vás stíchne a budete chcieť spať v prostredí s príjemnou teplotou, aj zvuk tichých klimatizačných jednotiek vám bude pripadať ako neznesiteľný hluk.

Tradičná klimatizácia znižuje teplotu tým, že do miestnosti fúka studený vzduch. Z toho vyplývajú hneď dve nevýhody. Prvou z nich je to, že klimatizácia v sebe musí mať zabudované motory poháňajúce ventilátory, ktoré umožnia distribúciu chladného vzduchu v rámci miestnosti. Práve prúd vzduchu vytvára typický hluk klimatizácie. Druhou nevýhodou je samotný prúd studeného a suchého vzduchu, ktorý môže vyvolať rôzne zdravotné problémy – od napätia vo svaloch až po komplikácie s dýchacími cestami. Princíp stropného chladenia obe tieto nevýhody eliminuje. Chlad sa do prostredia dostáva sálaním z veľkej plochy. Vďaka tomu nevzniká žiadny zvuk ani neprirodzený pohyb vzduchu v miestnosti.

Stropné chladenie

Inštalácia stropného chladenia

Nešetrí len vaše uši

Okrem toho, že stropné chladenie šetrí vaše uši od hluku klimatizačných jednotiek, je šetrné aj z iných uhlov pohľadu. V prvom rade spomenieme výhodu, ktorá zaujme asi najviac ľudí – šetrenie peňazí. Počiatočné náklady môžu byť o niečo vyššie, avšak do kvalitného systému a odbornej montáže sa určite oplatí zainvestovať. Z dlhodobého hľadiska sa vám tieto peniaze vrátia na údržbe a celkovej životnosti systému. Na pravidelné čistenie, dezinfikovanie a výmenu chladiaceho média, ako pri tradičnej klimatizácii, môžete pokojne zabudnúť. V prípade stropného chladenia vás po inštalácii čakajú roky, niekedy až desiatky rokov, bez nutnosti akýchkoľvek servisných zásahov.

Okrem efektivity z hľadiska prevádzkových nákladov je veľmi dôležitou výhodou stropného chladenia aj šetrenie vášho zdravia. Prúd studeného a suchého vzduchu z klimatizačnej jednotky môže mať za následok napríklad:

  • stuhnutie svalov vystavených chladu,
  • problémy s dýchacími cestami,
  • alergické reakcie na zvírený prach,
  • problémy s očami kvôli suchému vzduchu.

Pri stropnom chladení je teplo zo vzduchu odovzdávané chladiacemu médiu rovnomerne a plynule. Ochladzovanie interiéru na princípe sálania je pre ľudský organizmus prirodzenejšie. Preto sa môžete okrem odstránenia zdravotných rizík súvisiacich s klimatizáciou tešiť na príjemnejší subjektívny pocit z tohto typu chladenia. To napomáha k dosiahnutiu tepelného komfortu v miestnosti, ktorá využíva systém stropného chladenia.

Viete…

…že systémy stropného chladenia si vďaka svojej spoľahlivej a nenáročnej prevádzke získali prívlastky ako „bezúdržbové“ a „viacgeneračné“? Životnosť kvalitného stropného chladenia je garantovaná až na 50 rokov.

Okrem zdravia šetrí aj priestor

Výhoda, ktorú ocenia najmä majitelia menších bytov, spočíva v šetrení priestoru. Stropné chladenie je kompletne zabudované do stropu. To je príjemné jednak z dizajnového hľadiska, keďže estetický zážitok z interiéru vám nebude kaziť klimatizačná jednotka namontovaná na stenu, ale stropné chladenie ocenia ešte viac ľudia, ktorí sa kvôli obmedzeným rozmerom miestnosti snažia ušetriť každý kúsok priestoru. Stropné chladenie je zabudované v strope a okrem príjemného pocitu chladu o ňom nebudete vedieť. Jedinou výnimkou môže byť ovládanie chladiaceho systému, ktoré sa často rieši termostatom. Avšak dnešné termostaty sú malé a vďaka širokej ponuke ich ľahko zladíte s dizajnom interiéru.

Termostat

Regulácia NEA SMART 2.0

Záver

Ticho, príjemný pocit sálavého chladu, nízke prevádzkové náklady a dlhá životnosť. To sú len niektoré z výhod kvalitného systému stropného chladenia. Ak vám záleží na tom, aby ste popri chladení vzduchu mohli nerušene pracovať, relaxovať či spať, siahnite namiesto klimatizácie po stropnom chladení.

Ohodnoťte náš článok

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...